Neignorujte barvu své moči. Prozradí vám mnoho o stavu vašeho těla a zdraví

Foto: Rýdlová J.

Jsou témata, o kterých s druhými příliš nehovoříme, ale přesto zasluhují naši pozornost. Jedním z nich je barva moči a také její pach. Může nám totiž prozradit důležité informace o stavu našeho organismu. Pokud jim porozumíme, můžeme pak sami provést potřebné změny k ochraně našeho zdraví. V závažnějším případě poznáme, že je na čase navštívit lékaře.

Není žlutá jako žlutá

Obecně platí, že moč je žlutá. Toto zabarvení způsobuje zejména látka zvaná urobilin. Žlutá však může mít celou řadu odstínů. Za žádoucí barvu moči se považuje světle žlutá či slámová. Tehdy má náš organismus dostatek vody k ředění zmíněného urobilinu. Moč může mít typický zápach, ale měl by být spíše jemný.

Co ovlivňuje barvu moči

Z osobní zkušenosti však všichni víme, že zdaleka ne vždy tohoto stavu dosahujeme. Typicky ráno po probuzení, kdy je barva moči silně žlutá a pach mnohem silnější. Jedná se o přirozený jev, protože po několika hodinovém spánku (kdy nepřijímáme tekutiny a nemočíme) se moč značně koncentruje. V průběhu dne by se však stav měl stabilizovat na žádoucí úrovni. Na kvalitu moči má vliv mnoho faktorů, např. náš denní režim, množství přijatých tekutin, zdravotní stav, potraviny, které konzumujeme, a v neposlední řadě také užívané léky.

Co prozradí jednotlivé odstíny

Barva moči nám podá důležité informace týkající se zejména hydratace, tedy žádoucí míry zavodnění organismu, a zdravotního stavu. Platí totiž základní pravidlo, že čím větší množství vody vypijeme, tím je naše moč světlejší. Má pak také větší potenciál odvádět z těla škodlivé látky, které se v něm neusazují. Vše má ale své hranice.

  • Téměř bezbarvá. Většinou znamená, že jsme přijali více tekutin, než je nezbytně nutné. Krátkodobě to samozřejmě nevadí, pokud bychom se ale takto přepíjeli pravidelně, příliš mnoho vody v těle je nežádoucí. Může vést např. k nežádoucímu naředění elektrolytů, což jsou ionizované minerály nezbytné pro mnohé procesy v našem těle. Bezbarvá moč může také signalizovat cukrovku (nemocní mohou trpět intenzivní žízní).
  • Sytě žlutá a mírně intenzivní zápach. Zpravidla znamená mírnou dehydrataci, je tedy potřeba zvýšit příjem tekutin. Za nevhodné se považuje káva, mléko, sladké džusy. Ani velké množství piva není vhodnou volbou. Naopak se doporučuje obyčejná voda (ne příliš chladná), čaje a menší množství minerálky (zejména v horku k doplnění potřebných minerálů).
  • Oranžová a koncentrovaný zápach. Nyní jde již o zásadnější nedostatek tekutin, které je nutné začít okamžitě doplňovat. Stav může být způsoben některými léky. Pokud zabarvení přetrvává, je vhodná konzultace s lékařem.
  • Svítivá až neonová barva. Toto zabarvení bývá často způsobeno užíváním větších dávek vitamínů skupiny B, zejména pokud málo pijeme, případně také přírodními barvivy v potravě.
  • Růžová až červená. U žen se typicky objevuje v období menstruace, kdy je zdravá moč zabarvena menstruační krví. Další situací, kdy není důvod k panice, je konzumace červené řepy či ostružin. Pokud však načervenalé zbarvení moči nemá zjevnou příčinu, může se jednat o alarmující přítomnost krve, a je nutné navštívit lékaře. Může se jednat např. o nemoci ledvin, močových cest či prostaty.
  • Hnědá, často silně páchnoucí. Zpravidla signalizuje silnou dehydrataci, dále se může jednat o závažná onemocnění např. jater.
  • Kalná nebo pěnící, páchnoucí. Může poukazovat např. na urologickou infekci či problémy s játry.

Pokud moč změní svůj obvyklý žádoucí vzhled a příznaky přetrvávají bez zjevné příčiny, je vždy žádoucí konzultovat tento stav s lékařem. Tmavá a zapáchající moč se bohužel často objevuje u těžce nemocných pacientů či seniorů, kteří trpí celou řadou zdravotních problémů, užívají mnoho léků a zpravidla mají i nedostatečný přísun tekutin.