Expres Kometa: Síť pomáhající za druhé světové války dostala příhodné jméno – fungovala velmi rychle

Andrée de Jonghová. Zdroj: www.timelessmoon.getarchive.net

Tajná síť zvaná Expres Kometa byla založena v Bruselu a měla pomáhat spojeneckým letcům a dalším příslušníkům spojeneckých armád, kteří se ocitli na území okupovaném nacisty. Většinou aby se dostali do Británie. Podařilo se jí zachránit stovky životů – ale mnozí z jejích provozovatelů za to zaplatili cenu nejvyšší.

Edith Cavellová vybudovala únikovou cestu

Během první světové války vybudovala britská zdravotní sestra pracující v Bruselu jménem Edith Cavellová, únikovou cestu do Nizozemska pro britské, francouzské a belgické vojáky, kteří se ocitli za německou linií. V roce 1915 byla ale Němci zatčena a zastřelena.

Edith byla dobrou inspirací pro Andrée

Když v květnu 1940 Němci opět napadli Belgii, třiadvacetiletá Andrée de Jonghová se rozhodla, že napodobí Cavellovou. A skutečně – během několika měsíců uvedla do provozu vlastní síť. Pod krycím jménem Dédée spolu se svým otcem Frédéricem (Paul) zajistila v Bruselu domy a byty, kde se mohli příslušníci spojeneckých armád skrývat. Alespoň než bylo možné, aby odcestovali. S pomocí kontaktů v belgickém hnutí odporu vymýšlela trasy úniku na území ovládané Brity, což většinou znamenalo cestovat vlakem přes Paříž napříč Němci okupovanou Francií a nakonec pak překročit Pyreneje do neutrálního Španělska.

Samotná Dédée osobně doprovázela na konci roku 1941 dvě skupiny britských vojáků do bezpečí v Bilbau na severním pobřeží Španělska. Na britském konzulátu v Bilbau pak požádala o pomoc, kterou jí okamžitě poskytla britská vojenská tajná služba. Její záchranná síť se rychle rozšiřovala, ale zůstávala pod belgickým vedením. Začalo se jí říkat Expres Kometa – kvůli rychlosti, s níž fungovala.

De Jonghová podnikla osobně 32 cest do Španělska, kam dopravila 116 uprchlíků včetně nejméně 80 členů leteckých posádek.

Celou síť někdo vyzradil

V lednu 1943 však byla síť vyzrazena a 50 jejích vůdčích členů zatčeno. Němci je mučili a některé popravili, jiné odeslali do koncentračních táborů jako Buchenwald v Německu nebo do ženského tábora v Ravensbrücku.

Ještě v lednu byla v Urrugne ve Francii, poslední zastávce před přechodem hranice v Pyrenejích, zatčena i Andrée. Gestapo však nevěřilo, že by někdo tak mladý mohl založit tak důmyslnou záchrannou síť, a tak ji nepopravili. Zbytek války strávila v koncentračních táborech. Jejího otce zatkli v Paříži v červnu 1943 a poté byl zastřelen.

Síť Expres Kometa však fungovala dál a dopravila poslední z celkového počtu asi 800 zachráněných vojáků do bezpečí ve Španělsku.

Andrée nazývala britská tajná služba Malou vichřicí, což vypovídalo o její nezdolné energii. Po válce převzala v Británii Medaili krále Jiřího za statečnost.