Hradecká galerie láká na díla mistrů, kteří nesmějí upadnout v zapomnění

foto: Královéhradecký kraj

HRADEC KRÁLOVÉ – Galerie moderního umění v Hradci Králové otevře ve čtvrtek 20. února v 18:00 hned tři nové výstavy, které nabídnou pestrý průřez uměním napříč generacemi i uměleckými proudy. Hlavní expozice Opomenutí mistři dá prostor zapomenutým malířským osobnostem, výstava Emoce v pasti představí dialog dvou generací umělců a Statické drama vnese do prostoru kinosálovou atmosféru.

Hlavní výstava Opomenutí mistři (21. 2. – 31. 8. 2025) představí tvorbu deseti malířů, jejichž dílo bylo neprávem odsunuto na okraj dějepisných učebnic. Tato expozice vznikla na základě hlasování návštěvníků předchozí výstavy Hledá se mistrovské dílo, kde rozhodovali, která díla by zařadili do stálé expozice.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Mezi vystavenými autory se objeví například Augustin Němejc, Antonín Pelc, Otta Mizera či Jarmila Zábranská-Sychrová. „Každý z nich měl svůj okamžik slávy, ale z různých důvodů nebyl dostatečně doceněn. Tato výstava je příležitostí vrátit je zpět do povědomí,“ vysvětluje kurátor Tomáš Kolich. Expozice se navíc zaměří na architektonické zpracování, které rozdělí prostor do tří ér umění – meziválečné avantgardy, poválečné generace a normalizace.

Emoce v pasti: Dva světy, jeden dialog

Druhou expozicí bude Emoce v pasti (21. 2. – 8. 6. 2025), která propojuje umělce dvou různých generací. Luděk Rathouský, solitér české malby, představuje moderní konceptuální přístupy, zatímco Zbyněk Sekal, malíř a sochař 20. století, se vracel k informelu 50. a 60. let. I když se tito umělci nikdy osobně nesetkali, jejich tvorba vytváří působivý dialog strukturální abstrakce.

Statické drama: Kde se obraz mění ve film

Třetí výstava, Statické drama (21. 2. – 8. 6. 2025), patří renomované umělkyni Aleně Kotzmannové. V prostorách Černé kostky GMU vytvořila multimediální instalaci, která propojuje statické fotografie s pohyblivými obrazy. Výstava reflektuje estetiku film noir a pracuje s motivy paměti, napětí a vizuálních asociací. „Vybrala jsem dílo Konec filmu (2001), které tematizuje vztah mezi statickým a pohyblivým obrazem. Tato linka se promítá i do videa Home Cinema (2006) a nového cyklu Statické drama (2025), kde se statické fotografie stávají zdánlivě pohyblivými,“ přibližuje autorka.

Umění, které zanechá stopu

Trojice nových výstav v GMU nabídne bohatý program nejen pro milovníky umění, ale i pro širší veřejnost. Každá expozice přináší jiný pohled na výtvarné umění – ať už jde o hledání zapomenutých mistrů, zkoumání struktury a abstrakce, nebo vizuální experimenty. Otevírací večer proběhne 20. února v 18:00 a návštěvníci se mohou těšit na setkání s umělci i komentované prohlídky.

Vydejte se do Galerie moderního umění v Hradci Králové a objevte výtvarné skvosty, které překračují hranice času i stylů!