
TRUTNOVSKO – Tučňáci brýloví se dostali na kritickou hranici úbytku populace. Podle posledních sčítán už jejich počty v divočině klesly pod 20 tisíc jedinců. Hlavními viníky jsou klimatické změny, ztráta životního prostředí a nadměrný rybolov. Na tuto alarmující situaci upozorňuje Skupina ČEZ, která je hlavním partnerem Safari Parku Dvůr Králové.
V Safari Parku žijí tučňáci od roku 2022 a již následující rok zde zahájili úspěšný odchov mláďat. Za poslední rok se vylíhlo deset mláďat, což je klíčové pro zachování druhu v lidské péči. Nejnovější přírůstek dostal jméno Niky, které vybrala ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. „Tato mláďata nejsou jen dalšími jedinci v zásadní populaci, ale především ambasadory kriticky ohrožených druhů. Je nezbytné upozorňovat na nutnost jejich ochrany,“ dodala.
Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Nejen tučňáci v ohrožení
Tučňáci brýloví nejsou jediným druhem, který čelí dramatickému úbytku. Mezi další ohrožené druhy patří hrošíci liberijští, šimpanzi čego, západoafričtí krokodýlové a mnohé další. Safari Park dlouhodobě usiluje o jejich záchranu a je zapojen do celosvětového programu BioRescue, který se zaměřuje na ochranu nejohroženějšího savce planety – nosorožce bílého severního. „Na světě dnes zbývají už jen dvě samice: Fatu a Nájin, narozené přímo ve Dvoře Králové,“ upozorňuje Ziková.
Podpora Nadace ČEZ je klíčová
Jan Stejskal, ředitel zahraničních projektů Safari Parku, vyzdvihuje roli Nadace ČEZ v těchto aktivitách. „Jejich podpora nám pomohla dosáhnout mimořádných pokroků v záchraně nosorožců bílých severních. Děkujeme za důvěru a věříme, že budeme moci přinést další úspěchy i v budoucnu,“ uzavírá.
Ochrana ohrožených druhů je globálním úkolem, na kterém se podílejí nejen vědecké instituce a zoologické zahrady, ale také odpovědné firmy a organizace. Každý jedinec může přispět k jejich záchraně třeba i pouhou podporou těchto projektů.