
ČESKO – Letošní státní maturitní zkoušky vyvolaly u studentů vlnu nevole, zejména kvůli údajné obtížnosti testů z matematiky (ale i češtiny). Petici proti podobě maturity z matematiky podepsalo již přes 10 tisíc lidí. Ministr školství Mikuláš Bek však považuje výsledky za standardní. Společně s výsledky státních maturit byly zveřejněny také výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Ty lze považovat pozitivní – většina deváťáků se dostala tam, kam chtěla.
Petice a nespokojenost studentů s maturitou
Letos u společné části státní maturity neuspělo 12,3 % studentů – to je téměř dvakrát více než v loňském roce. Nejvíce neúspěšných bylo mezi studenty nástavbového studia a odborných učilišť, zatímco na gymnáziích byla neúspěšnost výrazně nižší. Podle ministra školství Mikuláše Beka je však letošní výsledek v rámci dlouhodobě obvyklého rozmezí. „Byl bych nervózní, kdybychom se vraceli na předcovidové hodnoty, protože 18% neúspěšnost je už z hlediska dopadů na motivaci studentů poměrně problematická. Za mě 12 % odpovídá minulým letům,“ uvedl.
Ostrou kritiku přitom vyvolal především test z matematiky, který byl podle studentů výrazně těžší než loni. Petice proti jeho podobě nasbírala přes 10 tisíc podpisů. Kritika mířila i na obtížnost testu z českého jazyka. Bek se s iniciátory petice plánuje sejít, ale přehodnocování maturitního testu odmítá. „Loňský test byl spíše vychýlen více k úspěšnosti, než aby letošní test byl obecně náročný – byl náročnější než ten loňský, ale ten byl snazší, než by být měl,“ vysvětlil.
Žádné snižování bodových hranic, komise obtížnost potvrdily
Ministr Bek zdůraznil, že ke snížení bodových hranic pro úspěšné složení maturitní zkoušky nedojde. „Snižování bodové hodnoty není na stole, studenti mají právo si stěžovat – ale hranice neúspěšnosti se pohybuje v intervalu, který je v delším čase obvyklý, nedochází k žádnému excesu,“ uvedl. Na stranu závěrů ministerstva školství se postavila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Nejsem matematikář, ale každopádně obě validační komise se již vyjádřily tak, že test byl v obtížnosti odpovídající,“ shrnula s tím, že by tím celou kauzu považovala za uzavřenou.
Ministr Bek zároveň přislíbil, že v souvislosti s tvorbou nových rámcových vzdělávacích programů pro střední školy se otevře širší debata o podobě státní maturity. „Nyní sbíráme data, která by mohla být dobrým základem pro budoucí rozpravu,“ řekl.
Přijímací zkoušky dopadly dobře, většina deváťáků uspěla
Na rozdíl od výsledků maturitních zkoušek pak přijímací řízení na střední školy dopadlo velmi dobře. Celkem podalo přihlášku přes 159 tisíc žáků, z nichž uspělo 94 % (tedy o 1 % více než loni). Přibližně tři čtvrtiny uchazečů zamíří na školy uvedené jako první v pořadí. Nejvyšší zájem o středoškolské studium tradičně panuje v Praze, kde bylo přijato jen 80 % všech uchazečů. Nejvyšší úspěšnost zaznamenaly kraje Vysočina, Zlínský a Ústecký. Přestože 6 % deváťáků nebylo přijato na žádnou školu, nyní mají možnost hlásit se do druhého kola přijímacího řízení.