Nový spor kvůli zákazu amalgámu: Hrozí, že pacienti dostanou jen provizorní výplně

Zdroj: Pexels/Pavel Danilyuk

ČESKO – Změny v úhradách zubního ošetření a chystaný zákaz amalgámu od poloviny příštího roku vyvolaly spor mezi Českou stomatologickou komorou a ministerstvem zdravotnictví. Zubaři varují, že pojišťovnami hrazené výkony nebudou stačit na kvalitní plomby, ministerstvo oponuje a tvrdí, že pro pacienty bude péče výhodnější než dosud.

Změna pravidel a zákaz amalgámu

Od poloviny příštího roku bude možné amalgám používat už jen výjimečně – například u pacientů s neurologickými potížemi nebo alergiemi. Tento krok je součástí širších evropských snah omezit používání rtuti v medicíně. Zatímco amalgám byl levnou, a tedy široce dostupnou možností i pro rozsáhlejší kazy, nové alternativy – především kompozitní materiály – jsou nákladnější, a podle stomatologů se na ně pojišťovny nezavázaly přispívat v odpovídající výši.

Stomatologové: Pojišťovna zaplatí málo, pacient dostane jen provizorium

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera aktuálně pojišťovna nabízí na opravu většího kazu pouze 900 korun. Naproti tomu cena kvalitní výplně z vícevrstvého kompozitu, který je vysoce odolný, dosahuje přibližně 2 300 korun. „Pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou doplácet, bude v dospělosti jen výplň dlouhodobě provizorní, což znamená, že se bude každé dva až tři roky předělávat,“ upozorňuje Šmucler. Výsledkem tak může být častější nutnost ošetření a vyšší dlouhodobé náklady.

Ministerstvo zdravotnictví však kritiku odmítá. Podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba bude nový systém úhrad pro pacienty výhodnější než současný stav. „Pro pacienta bude výhodné, i když si dá tu dražší plombu – bude to levnější než nyní. Nyní musí platit celou, nově bude platit jen rozdíl mezi cenou základní a plnou,“ uvedl. Resort zároveň tvrdí, že změny připravoval ve spolupráci se Stomatologickou komorou a že námitky prezidenta komory jsou součástí taktiky, jak vyjednat výhodnější podmínky v rámci probíhajících jednání o úhradách na příští rok.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která hraje v systému klíčovou roli, se k probíhajícím jednáním zatím nechce vyjadřovat. Vyjednávání s odbornými společnostmi a ministerstvem stále probíhá. Podle dostupných údajů se v Praze cena ošetření začínajícího kazu bílou plombou pohybuje v rozmezí od 1 300 do 3 500 korun – čím hlubší kaz, tím vyšší náklady. I proto dosud řada pacientů volila amalgám, který byl výrazně levnější.

Regionální rozdíly: zubařů je málo, lidé často musí dojíždět

Situaci komplikují i regionální nerovnosti v dostupnosti zubní péče. V Česku funguje přibližně 5 500 stomatologických ordinací, včetně těch v nemocnicích a na pohotovostech. Zatímco v Praze připadá na jednoho zubaře asi 650 obyvatel, ve Středočeském kraji je to více než 2 000. Nejhůře je na tom okres Sokolov, kde žije kolem 80 tisíc lidí a působí jen 22 zubních ordinací. Problematická je i situace v okolí Brna a v některých částech Karlovarského a Ústeckého kraje. Mnozí pacienti jsou tak nuceni za péčí dojíždět, někdy i desítky kilometrů.