Začala výstava o Československém vojenské letectvu s podtitulem Já, UPÍR, přistání povoluji!

foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ – Tento pátek otevřelo Muzeum východních Čech v Hradci Králové pro veřejnost poslední výstavu tohoto roku „Já, UPÍR, přistání povoluji!“ Neoficiální podtitul výstavy zní Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945–1992.

Ředitel muzea Petr Grulich, který je v tomto mimořádném případě také kurátorem výstavy, vysvětluje, že se jedná o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století: „Hradec Králové a Pardubice byla tehdy významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc po celou dobu vzájemně propojené.“

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Výstava se koná v historické výstavní budově MVČ na královéhradeckém Eliščině nábřeží. S ohledem na to není výstava koncipována jen technicky, ale snaží se vykreslit i ostatní aspekty života letectva. „Vestavět do budovy hangár s letadly totiž není možné. Díky tomu si však na své kromě fandů letectví přijdou i běžní návštěvníci, kteří se o létání a také o tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého“, doplňuje Petr Grulich. I přes výše uvedený prostorový limit se muzejníkům podařilo shromáždit a prezentovat velké množství unikátních artefaktů letecké provenience napříč jednotlivými desetiletími. Vystavené exponáty tak potěší i všechny pamětníky a znalce v oboru.

Při realizaci výstavy požádalo Muzeum východních Čech o spolupráci celou řadu institucí: Východočeské muzeum v Pardubicích, Vojenský historický ústav v Praze, společnost Post Bellum s projektem Paměť národa, Přírodovědecká fakulta UHK, Třebíč Nuclear Model Club, Letecké služby Hradec Králové a zejména pak několik desítek pamětníků, leteckých veteránů, leteckých publicistů, sběratelů a modelářů. Sbírky hradeckého muzea totiž k této tematice, která navíc ve své době podléhala utajování, nejsou příliš bohaté, přesto budou k vidění například trosky letounu MIG-15 SB. Ze zápůjček pak stojí za zmínku například letecký motor Rolls Royce Merlin z letadla Spitfire MK.IX, vystřelovací sedačka typu K-36 používaná v československém vojenském letectvu v 80. letech 20. století či modely letecké techniky. Ze soukromých sbírek lze zmínit zápůjčka takzvané černé skříňky pocházející z letounu MIG-21.

Jako každá moderní výstava potěší i „UPÍR“ své návštěvníky celou řadou multimédií z produkce někdejších institucí – Armádního filmu Praha nebo Československé televize. Nechybí ani interaktivní prvky, které ocení zejména školy či mladší generace návštěvníků, nebo digitální nadstavba určená pro hlubší zájemce. Ta bude v průběhu výstavy postupně obsahově dorůstat.

Výstava se v Muzeu východních Čech v Hradci Králové koná do 23. dubna 2022.