Srážky se zvěří jsou podceňovaným nebezpečím. Kde, kdy a proč k nim nejčastěji dochází


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 392

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 394

Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 394

Podzim je obdobím, kdy na silnicích přibývá srážek se zvěří. Historka o tom, jak někdo „přefikl“ na silnici divočáka se určitě dobře poslouchá v teple hostince, kdy se rukou bezpečně držíte svého půllitru. Zábavný šmrnc ovšem přestane postrádat v okamžiku, kdy zvíře zkříží cestu zcela nečekaně právě vám. Srážka se zvěří totiž nemusí být žádná legrace a zdaleka ne vždy končí voňavou pečínkou na plechu v troubě. Plechy, pravda, ve hře jsou, ale týkají se vašeho auta.

Srážky se zvěří v číslech

Celkový počet srážek se zvěří na silnicích činí každoročně necelých 8 000. V době pandemie bylo případů méně, protože provoz byl díky kovidovým opatřením nižší. Největší pravděpodobnost, že srazíte nějakou zvěř hrozí na jaře a na podzim. Podíváme-li se do statistik, pak křivka nehod zpravidla kulminuje na jaře a na podzim. Klasickým rekordmanem je srnec obecný, který je u nás také nejpočetněji zastoupen. Pro ilustraci se jedná v nejrizikovějším období cca o 600 až 800 případů za daný měsíc. Za ním se s velkým odstupem řadí prase divoké a zajíc polní. Nejvíce prasat bylo za posledních 12 měsíců sraženo loni v listopadu. Jednalo se o cca 160 případů. U zajíců byl černým měsícem letošní duben s 30 sraženými kusy.

V hlavní roli východ a západ slunce

Nejvyšší pravděpodobnost, že srazíte zvěř, hrozí přibližně dvě hodiny po západu a hodinu po východu slunce. Obecně je nejrizikovější 10. hodina večerní a pak podzimní ranní hodiny, kdy srny jsou již ve své plné aktivitě. Raději ale dávejte pozor vždy, a to i za slunečného letního poledne. Nikdy nevíte, které zvíře se bude řídit Murphyho zákonem.

Kde se na zvěř připravit

V dnešní době je zvěř čím dál více rušena ve svém přirozeném prostředí, vzpomeňme jen davy turistů v lesích. Mnohdy se stává méně plachou a stahuje se, zejména v zimě při hledání potravy,  směrem k obydleným oblastem. Již dávno neplatí, že na srnu, jelena, zajíce nebo koroptev narazíte jen na polorozpadlé a zapomenuté lesní cestě.  Je pravdou, že cesty, které jsou z obou stran nebo z jedné strany lemovány lesem, jsou nejrizikovějšími úseky. V podstatě však každé místo s kusem přírody (pole, louky, okolí potoků a řek) skrývá nebezpečí, že z něj nečekaně vyběhne nějaký živočich. Výjimkou nemusí být tedy ani okraj města či městský park. Ostatně i na sídlišti v Ostravě jsem letos pravidelně vídávala poskakující ušáky. Možná se chtěli podívat, co je v Lídlu v akci.

Zvířat může být více

Je dobré vědět, že u některého druhu zvířete je docela velká pravděpodobnost, že nepůjde přes cestu samo, nýbrž bude následováno dalším kusem či kusy. Je to typické například pro vysokou zvěř. Takže pokud se radujete, že jste se úspěšně vyhnuli kolizi se srnou, může být vaše radost předčasná. Vzápětí vám totiž může skočit pod kola další.

Mapa srážek a informace o zvířeti

Pokud vás zajímá, jak je to s počty sražené zvěře ve vašem okolí, nahlédněte na web Srážky se zvěří. Méně detailní zobrazení vám poskytne informace o celkovém počtu srážek se zvěří ve vámi zobrazené oblasti. Detailnější zobrazení vás bude informovat o druhu sražené zvěře. Pokud na daný barevný bod (zobrazující daný druh sražené zvěře) kliknete, zobrazí se vám např. následující podrobnosti:

  • Druh zvířete: ježek východní,
  • okres: Frýdek-Místek
  • katastr: Paskov
  • honitba: Vratimov
  • datum nálezu: 10.11.2021 07:15
  • datum srážky: neznámé
  • datum úhynu: neznámé
  • následky zvířete: usmrceno nebo vážně zraněno
  • typ srážky: na silnici