PRAHA – Pacienti, u kterých mají lékaři podezření na otravu krve, se v motolské fakultní nemocnici dočkají rychlejší a přesnější diagnostiky. Nový přístroj na vyšetření krve, který tu od ledna laboranti používají, dokáže původce infekce odhalit už během pár hodin. Pro rozbor je navíc potřeba jen velmi malé množství krve.
Standardní metodou vyšetřování je detekce přítomnosti bakterií v krvi v mikrobiologické laboratoři pomocí hemokultivace. „Tato metoda je však náročná na čas, který je pro pozdější podání antibiotik klíčový,“ vysvětluje přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Než získáme výsledky z laboratoře, trvá to až tři dny. S novým přístrojem se tato doba zkrátí už na 3,5 hodiny,“ dodává Dřevínek. Zařízení je také mnohem spolehlivější než laboratorní rozbor. „V laboratoři dokážeme odhalit jen zhruba 50 % všech infekcí v krvi,“ připomíná přednosta. Přístroj také snižuje zátěž pro pacienty – dokáže zjistit až 6 druhů infekcí, a to ze vzorku 4 ml krve namísto standardních 40 ml.
Lékaři uvádějí, že v případě otravy krve každá hodina prodlevy snižuje šanci na přežití o 7,5 %. U malých dětí, nebo těžce nemocných pacientů může k úmrtí dojít i během několika hodin.