PRAHA – V Praze od dnešního rána jezdí metro i tramvaje ve špičkách častěji, tedy podle běžného jízdního řádu. Výjimku z ukončení poloprázdninového režimu mají autobusy, a to ještě po celé dva příští týdny. Co za touto změnou stojí a jak se dotkne cestujících?
Podle vyjádření Dopravního podniku má vzniklá situace hned několik důvodů. Jedním z nich je setrvalý nedostatek řidičů autobusů, se kterým se pražská hromadná doprava potýká. „Právě řidiči autobusů jsou v systému Pražské integrované dopravy nepostradatelní, protože v případě různých mimořádností a oprav navíc pomáhají ostatním, ať už jde o výluky metra nebo tramvají,“ říká mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková. To ovšem naráží na skutečnost, že tito řidiči nesmějí překročit limity přesčasů. Dopravní podnik si je tak „šetří“ na vytíženější období, především na prosinec.
Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Druhým důvodem, který s deficitem řidičů autobusů přímo souvisí, je prodloužení výluky na tramvajové trati na Podolském nábřeží, o které požádal zhotovitel rozestavěného Dvoreckého mostu. Výluka měla původně trvat jen 2 – 3 týdny, ale protáhne se na měsíc a půl. Proběhne v termínu od 1. dubna do 15. května. A právě tady bude nutné nasadit náhradní autobusy za tramvaje, kterých se výluka dotkne. „V tomto období bude každý pracovní den potřeba navíc cca 20 autobusů a 40 řidičů,“ upřesňuje Řehková.
Jak tedy ode dneška jezdí metro a tramvaje? Ve špičkách má na lince A interval 150 sekund, na lince B 140 sekund a 117 sekund na lince C. U páteřních tramvajových linek 9, 17 a 22 se zkracuje interval z 5 minut na 4 minuty a u všech ostatních tramvajových linek z poloprázdninových 10 minut jen na 8 minut. Autobusové linky budou jezdit podle poloprázdninových jízdních řádů, tedy pouze s mírným omezením ještě dva týdny, až do pondělí 27. února 2023.