PRAHA – Bezdomovectví i vznik opuštěných míst plných nepořádku, kde nebylo příliš bezpečno, bývaly problémem i na Praze 9. Díky programu Homeless blues, kterým během 10 let prošly stovky lidí bez domova, se to však zdejší radnici úspěšně daří měnit k lepšímu. Jak tento program funguje a co jej v budoucnu čeká?
Princip programu Homeless blues je jednoduchý. Místo vytlačování bezdomovců z veřejných prostranství jim městská část nabízí stavební buňky k základnímu bydlení pod podmínkou, že se o udržování pořádku v jejich okolí postarají sami. Kupodivu se tento přístup osvědčil. Bezdomovci z Devítky si sami hlídají, koho do svého „rajónu“ vpustí, a každý rok sesbírají kolem 50 tun odpadků. Dalším efektem bylo, že tento koncept zamezil koncentraci dalších lidí bez domova a vzniku vyloučených míst. Ve finále přispěl ke kultivaci tzv. „městských džunglí“ a učinil je bezpečnější. Bezdomovci, kteří jsou ubytovaní v celkem 29 buňkách rozmístěných po celém území Prahy 9, mají dokonce i přímou linku na strážníky městské policie. „Městská policie program kvituje a dokonce nám doporučuje klienty. Strážníci z terénu znají bezdomovce a dokáží vytipovat ty, pro které je Devítková druhá šance vhodná. V místech, kde máme buňky, se pocitově pro obyvatele Devítky zvýšila bezpečnost a snížil počet výjezdů strážníků,“ říká Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9 pro bezpečnost. Kromě toho, že městská část tímto způsobem poskytuje lidem bez domova přístřeší, jim ale zároveň dává druhou šanci k návratu do běžného života. Za poslední čtyři roky se totiž 21 z nich podařilo z programu odejít do jiného bydlení a najít si práci. A nejen to. Jeden z bezdomovců se například na Klíčově stará o malé stádo koz a ovcí, které tu spásají trávu. Zdejší sad se i díky pomoci bezdomovců povedlo uvést do přijatelného stavu a dnes tu městská část pravidelně pořádá moštobraní. Magistrát sem umístil i sušárnu ovoce, kterou může využít každý. O její obsluhu se stará další z devítkových bezdomovců.
Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Neziskovka pomůže bezdomovcům s doklady i dluhy
Aby se program pomoci bezdomovcům mohl dále rozvíjet, navázala městská část spolupráci s neziskovou organizací Neposeda, jejímž oborem je právě pomoc lidem v sociální tísni. Těm, kterým Praha 9 poskytla nebo poskytne přístřeší, bude tým neziskovky pomáhat například s vyřizováním dokladů, s řešením jejich ekonomické situace (hlavně s dluhy) nebo jim bude nápomocný s hledáním práce. Městská část přidělí Neposedovi dva pilotní byty, kde bude zabydlovat vybrané kandidáty z programu Homeless blues a bude žádat o dotace na inovace programu. „Buňky bychom rádi zrenovovali a umístili na ně solární panely. Uvažujeme i o nějaké formě komunitního hospodaření a farmaření, plánů je hodně, uvidíme, co se podaří. Klíčovské sady jsou taková zelená oáza, kterou by mohli využívat obyvatelé Vysočan pro relax a pobyt v přírodě v daleko větší míře. Snažíme se teď o zpřístupnění celé lokality,“ dodává starosta Tomáš Portlík.