V ČR nosí brýle více než polovina obyvatel. Ve skutečnosti bude číslo vyšší, protože někteří lidé svůj problém se zrakem neřeší. Mezi nejčastější problémy patří krátkozrakost a v posledních dekádách také suché oko. Jedním z hlavních viníků je přemíra času, který trávíme u displejů moderní techniky. Navíc s přibývajícím věkem se nám většinou začne zhoršovat zrak na blízko, takže dříve či později skončíme s předpisem na brýle, v kterém se většinou nevyznáme. Ve skutečnosti se však nejedná o nic složitého. Stačí se seznámit s několika odbornými zkratkami.
Levé vs. pravé oko
- Základní zkratky nejen u předpisu na brýle, ale také u očního vyšetření jsou OS, OD a někdy také OU.
- OS označuje levé oko a pochází z latinského „oculus sinister“.
- OD označuje pravé oko z latinského „oculus dexter“.
- OU znamená každé oko, resp. obě oči. a pochází z latinského „oculus uterque“.
Plus, nebo mínus?
Zkratka SP(H) či někdy také PWR udává optickou mohutnost sférické čočky v dioptriích (D, Dp, Dpt). Laicky řečeno, počet vašich dioptrií. Zkratka je odvozena od výrazu „sphere“. Sférické dioptrie se používají ke korekci krátkozrakosti (špatné vidění do dálky, resp. dobré vidění tzv. na krátko) nebo dalekozrakosti (špatné vidění do blízky, resp. dobré vidění do dálky). Při krátkozrakosti se předepisují mínusové dioptrie, zatímco při dalekozrakosti plusové. Krátkozrakost se odborně nazývá myopie a dalekozrakost hyperobie.
Takže hodnota -2,5 znamená, že potřebujete dva a půl dioptrie pro korekci vaší krátkozrakosti. V případě +0,5 budete potřebovat půl dioptrie pro korekci dalekozrakosti.
Cylindr a astigmatismus
Na předpisu dále narazíte na zkratku CYL, která znamená cylindr, odvozeno z „cylinder“. Hodnota cylindru udává velikost korekce potřebné pro nápravu astigmatismu, který je způsoben nepravidelným zakřivením rohovky a který způsobuje rozostřené vidění, a to zpravidla jak do dálky, tak do blízka. Snaha zaostřit vede často k bolestem hlavy a může být zaměňována mylně za migrénu. Ke korekci se používají tzv. torické, resp. cylindrické, čočky. U astigmatismu je důležitá osa, často značena jako X nebo AX odvozeno z „axis“. Udává se ve stupních v rozsahu od 0 do 180 a znamená směr orientace cylindru. Dále se udávají opět dioptrie cylindrické čočky, která má mínusovou hodnotu.
Například Dp -0,25 a osa 80 znamenají, že potřebujete čtvrt cylindrické dioptrie v úhlu 80 stupňů.
Prisma
Jedná se o nápravu šilhání, ke které se používají speciální, tzv. prismatické čočky.
Addice
Zkratka ADD označuje velikost korekce, kterou je potřeba přidat ke korekci na dálku, abyste viděli dobře do blízky, např. na čtení knih či zpráv v mobilu. Používá se zejména u bifokálních či multifokálních brýlí.
Například hodnota +1 znamená, že budete mít v brýlích vestavěnou čočku o jedné dioptrii na blízku. U bifokálních brýlí pak bude tato čočka vbudována v dolní části, zatímco čočka do dálky (např. -1,5) bude v horní části.
Kdo vás vyšetří
Vyšetření zraku provádí oční lékař. Nicméně v souvislosti s předpisem na brýle, se setkáváme stále častěji s tzv. optometristou. Jedná se odborníka či odbornici s ukončeným minimálně bakalářským, popř. magisterským studiem, specializujícím se na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček.