Léto je v plném proudu a s ním také dovolené a cestování. Ať už jedeme do zahraničí nebo cestujeme jen po naší zemi, téměř vždy během dovolené dochází k menší či větší změně našeho jídelníčku a celkově stravovacích zvyklostí. Když k tomu přičteme změnu prostředí a určitou dávku stresu, mohou tyto faktory oslabit naše trávení. A nejen to, ale celkově naši imunitu. Nikoho určitě neláká představa dovelené strávené na nucené dietě nebo v posteli s virózou. Určitě se tedy vyplatí myslet na prevenci a podpořit své zdraví.
Probiotika a prebiotika
Cestování je zkrátka nejen zdroj radosti a nových dobrodružství, ale také zátěž pro naše tělo. Při letním cestování je tedy podpora zdraví a imunity na místě úplně stejně jako v zimě. S posílením imunity nám mohou pomoci probiotika. To jsou živé mikroorganismy, které mají příznivý vliv na stav našeho trávicího ústrojí. Při cestování může dojít k narušení rovnováhy střevní mikroflóry, což často vede k trávicím potížím, jako je průjem, zácpa nebo nadýmání. Snížit riziko těchto problémů dokáže významně užívání probiotik, protože pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru. Málokdo si však uvědomuje, že stav střeva zároveň významně ovlivňuje imunitu. Probiotika se vyplatí začít užívat ještě před odjezdem na dovolenou, protože chvíli trvá, než se střevo osídlí žádoucími bakteriemi.
Při výběru probiotik dejte přednost těm, která obsahují více kmenů, protože mají širší rozsah účinků. K zesílení účinků probiotik se doporučuje jejich kombinace s prebiotiky, která podporují růst probiotik.
Podpora imunity
Imunitu lze při cestování podpořit kromě již uvedených probiotik dalšími doplňky stravy, a to například vitamíny C a D nebo zinkem. Díky svým pozitivním účinkům na imunitní systém pomáhají zlepšit celkovou odolnost organismu, a snížit riziko onemocnění.
Důležité drobnosti
Zejména lidé s citlivějším trávením mívají na dovolené (a to i tuzemské) poměrně často trávicí potíže. Příčinou nemusí být hned zkažená potrava či infekční průjmové onemocnění. Mnohdy stačí změna stravovacích zvyklostí. Na vině bývá velmi často nepravidelnost stravy při cestování, častější konzumace tzv. hotovek, instantních jídel nebo pouličního občerstvení. Jedná se převážně o jídla s velkým obsahem solí, tuku, konzervantů či cukru, která trávení značně zatěžují. Ani stravování v restauracích nemusí být vždy výhrou. Můžeme například postrádat dostatek zeleninových příloh, jídla mohou být pro nás často příliš tučná nebo kořeněná. Dalším problémem bývá pitný režim. Zatímco v práci pravidelně vypijeme litr čaje, protože na pracovním stole máme již připravený hrníček, při cestování a pobytu na nových místech na staré zvyklosti zpravidla často zapomínáme.
Pozor na vodu
Alfou a omegou je ovšem dobrá hygiena. Zejména ve vzdálenějších zahraničních destinacích je dobré mít se na pozoru před místní vodou. Ačkoli domorodcům neublíží, protože jsou zvyklí na místní mikroorganismy, pro nás může být její konzumace pohromou. Není nutné ji hned vypít, ale stačí si v ní umýt ovoce nebo si dát drink s ledem z místní vody.