CVIKOV – Zateplení 2600 metrů čtverečních, 71 elektrických venkovních žaluzií, nové střechy, hromosvody, 220 metrů opraveného zábradlí či 440 metrů nových soklů. To vše přinesla rekonstrukce pavilonu A v dětské části Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově. A cena? 29,5 milionu korun!
Zařízení se zaměřuje na léčbu a diagnostiku onemocnění plic a průdušek dětských i dospělých pacientů. Základní náplní je léčba chronických plicních onemocnění, zejména chronické obstrukční plicní nemoci, bronchiálního astmatu, chronického kašle a chronických plicních zánětů. „Areál cvikovské léčebny se průběžně a systematicky modernizuje. Pan ředitel Rudolf Focke se o objekty příkladě stará a mě moc těší především fakt, že se tím daří zlepšovat podmínky pro klienty léčebny. Letos se tam již dočkaly výměny více než dvacet let staré plynové kotle a v roce 2023 to pak byly nové rozvody kyslíku za 17,3 milionu korun či zateplení střech, teras, vnějšího pláště, venkovních elektrických žaluzii v Martinově údolí za 18 milionů,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.
Tuberkulózu léčili dobrým jídlem
Stavba pavilonu A začala v roce 1924 dle projektu švýcarských vzdušných lázní v rámci Masarykovy ligy boje proti tuberkulóze (TBC). Dle tisku se jednalo o nejmodernější plicní sanatorium ve střední Evropě. Mezi nadstandardní vybavení patřily například celovýsuvné prosklené stěny, které umožňovaly pacienta i s lůžkem odvézt na prosluněnou terasu. Okna byla vybavena roletami. Vzhledem k tomu, že na léčbu TBC v té době nebyly žádné léky, klienti se léčili dobrým jídlem, zdravým vzduchem a pobytem na slunci. Povinná vakcinace u novorozenců začala v roce 1953. Dětská TBC byla v Česku téměř vymýcena v roce 1954.