ČESKO – V souvislosti s obsazováním postu eurokomisaře/ky u nás byla skloňována jména stávajícího ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) a také někdejší kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové. Druhá jmenovaná nakonec z volby „vypadla“ – a předpokládalo se, že Síkela obsadí některý z vlivných postů a získá buď portfolio obchodu, nebo energetiky. K ničemu takovému nakonec nedošlo a zástupce STAN by měl obsadit pozici eurokomisaře pro mezinárodní pomoc. Interpretace tohoto výsledku se pak napříč politickým spektrem liší…
Co je „mezinárodní partnerství“?
Do gesce eurokomisaře pro mezinárodní partnerství v zásadě spadá řízení rozvojové pomoci např. v oblastech Latinské Ameriky či Afriky. V minulosti mezi rozvojové projekty, které EU financovala, spadala např. pomoc při stavbě mostů v Kamerunu či zajištění vzdělávání v Kambodži. Cílem těchto aktivit pak je posilování vlivu Evropy ve jmenovaných oblastech, a potažmo i reakce na rozpínavost Číny. Výměnou za své aktivity pak Unie očekává přístup na trhy zemí, které podpoří, nebo k jejich nerostnému bohatství. To vše v zájmu opevnění globální pozice a zvýšení surovinové nezávislosti.
Podle slov premiéra Petra Fialy (ODS) dané portfolio zahrnuje i otázky obchodu a energetické bezpečnosti, takže v konečném důsledku je rozhodnutí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen údajně dobrým výsledkem. „Je to portfolio, které je ekonomické, ale spojuje v sobě i agendu bezpečnostní a geopolitickou,“ uvedl přímo premiér. Podle Síkely se pak nepochybně jedná o nejsilnější portfolio, které Česká republika kdy měla, jeho smyslem je dle jeho slov primárně zajištění ekonomické bezpečnosti pro Evropu. Faktem přitom je, že Síkela v souvislosti s daným postem získá také de facto největší generální ředitelství Evropské komise zaměstnávající na 3 tisíce lidí. Jak navíc zdůraznili zástupci hnutí STAN, ačkoliv „mezinárodní partnerství“ zní neurčitě, nejenže zahrnuje celou řadu oblastí, ale je také zajímavé rozpočtově. „V programu, který bude Jozef Síkela spravovat, je na 300 miliard eur,“ upřesnili. Podobná stanoviska ale zdaleka nesdílí opozice.
Neúspěch?
Podle opozice je post, který by měl Síkela obsadit, v podstatě bezvýznamný – a interpretuje jej jako vládní neúspěch. Podle hnutí ANO měl kabinet Petra Fialy pro Česko vyjednat silnější resort. „Myslím, že je to naprosto bezvýznamné portfolio, a je vidět, že i když premiér Fiala dělal eurohujerskou politiku a vyhověl Ursule ve všem, ona si těchto slabých kusů neváží,“ reagoval přímo Andrej Babiš, předseda hnutí. Podobně se k výsledku staví také Tomio Okamura (SPD). „Fialova vláda hovořila o tom, jak jedná o silném ekonomickém portfoliu. A došlo jen k velké ostudě, protože Síkela má být eurokomisařem pro mezinárodní partnerství. Nejenže bude neviditelný eurokomisař, ale bude prosazovat hodnoty EU, tedy migraci, šikanování Maďarska či Polska,“ osvětlil.
Jistou zdrženlivost vyjádřili ale také koaliční Piráti. Dle nich se pro Česko nejedná o příliš relevantní portfolio, takže výsledek nelze považovat za velký úspěch – ale ani neúspěch. Spíše bude prý záležet na tom, jak se Česko své příležitosti pro budování mezinárodních vztahů chopí. A podobný názor nakonec mají i odborníci. Shodují se totiž v tom, že bude záležet především na politické šikovnosti Jozefa Síkely a na tom, jaký vliv se mu podaří získat.
Všichni navržení kandidáti na posty eurokomisařů musí ještě projít náročným slyšením ve výborech, nakonec bude muset nové složení Komise jako celku schválit také Evropský parlament.