Řekli bychom, že umýt si správně vlasy není žádná věda. Je ovšem možné, že po přečtení tohoto článku zjistíte, že přece jen máte ve správném postupu určité rezervy. Mytí má totiž vlasům přidat na kráse a zdraví, a nikoli je zatěžovat.
Výběr správné vlasové kosmetiky
Šampón a kondicionér – to jsou zpravidla základní přípravky, bez kterých se mytí vlasů neobejde. Tyto produkty byste měli vybírat s ohledem na vlastnosti svých vlasů. Mít doma rodinné balení jednoho šamponu pro všechny členy domácnosti může být možná cenově výhodné, nicméně pro vlasy to není to pravé ořechové. Jemné a suché barvené vlasy potřebují jinou péči než vlasy pevné nebarvené se sklonem k maštění.
Správný postup mytí
- Pročesat. Nejdříve si vlasy důkladně rozčešte. U krátkých vlasů to jistě nebude problém, složitější to však bude u vlasů delších, zejména pokud jsou jejich konečky suché či roztřepené.
- Namočit. Vlasy důkladně namočte, nejlépe sprchou a dbejte na správnou teplotu vody. Příliš horká voda může podráždit pokožku hlavy a škodí i vlasům. Ideální je voda, kterou vaše pokožka hlavy vnímá jako příjemně teplou. Naopak, je-li voda málo teplá, nepodaří se vám důkladně vymýt všechny nečistoty usazené ve vlasech a na pokožce.
- Našamponovat. Následně naneste na vlasy šampon. Rozhodně neplatí, čím více, tím lépe. Naopak stačí menší množství šamponu, které v dlaní rozemneme s trochou vody a jemně vmasírujeme do pokožky hlavy. Nepoužíváme nehty, abychom pokožku nepoškodili a také dáváme pozor, abychom vlasy nezacuchali. Častou chybou je, že šampon nanášíme hlavně na vlasy a na pokožku hlavy zapomínáme. Přitom právě na ni ulpívá velké množství nečistot a mazu. Do vlasů stačí nanést pouze přebytek šamponu.
- Důkladně opláchnout. Základem správného mytí je právě důkladné opláchnutí vlasů i pokožky tak, aby nikde nezůstal žádný zbytek šamponu.
- Nanést kondicionér. Opět použijte jen menší množství kondicionéru, jinak budou vlasy zbytečně těžké. Vmasírujte opatrně zejména do konečků vlasů, na kořínky vlasů jej nenanášejte. Kondicionér uzavře povrch umytého vlasu, a tak ho ochrání např. před vysušením a přílišnou lámavostí. Rovněž usnadní rozčesávání vlasů a dodá jim výživu. Nechejte jej několik minut působit a pak jej opět důkladně opláchněte vlažnou vodou.
- Jemně vysušit. Vlasy jemně vysušte ručníkem. Rozhodně je silně netřete, protože se zacuchají. Mokré vlasy jsou náchylné na zranění – snadněji se zlomí nebo roztřepí. Pokud používáte fén, nedržte jej v těsné blízkosti hlavy, protože příliš vysušíte pokožku i vlasy. Nastavte fén na střední teplotu, extrémním teplotám se vyhýbejte. Pro vlasy je nejlepší, nechat je přirozeně uschnout. Nechoďte spát s mokrými, ani vlhkými vlasy. Trpí tím pokožka, která se v místě, kde na hlavě ležíte, zapaří. Rovněž neprospějete ani vlasům, které se opět více zakudlí a, pokud na nich ležíte, nebudou moci přirozeně schnout.
Kondicionér vs. maska
Šampon vlasy otevře, takže ty jsou připraveny přijmout živiny např. z masky nebo kondicionéru. Maska dodá vlasům hlubší výživu a více. Je vhodné ji použít jednou za jeden či za dva týdny. Masku nenanášejte na pokožku hlavy, ale po délce vlasů. Nechává se zpravidla působit déle než kondicionér – 5 až 20 minut (pokud máte čas, i déle). Pak opět pečlivě opláchněte. Kondicionér je vhodné používat po každém mytí vlasů, tedy častěji než masku, a zpravidla se nechává působit kratší dobu.
Mýt vlasy šamponem jednou či dvakrát po sobě
Zde záleží na konkrétní situaci. Jsou-li vlasy špinavější či delší, pak zpravidla první mytí smyje největší nečistoty a teprve druhé mytí pořádně umyje pokožku i vlasy. Máte-li však suché a jemné vlasy, může vám stačit pouze jedno umytí šamponem. Pozorujte, jak se vaše vlasy i pokožka chovají, a podle toho si zvolte svou variantu.