Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava přinesl hudbu dvou velikánů

OSTRAVA – Novoročním koncertem a repertoárem dvou významných skladatelů klasické hudby, Richarda Strausse a Dmitrije Šostakoviče, zahájila včera Janáčkova filharmonie Ostrava koncertní rok 2022.

Na koncertě se 6. ledna v Domě kultury města Ostravy ujal taktovky dirigent Petr Popelka, který řídil symfonický orchestr a také dva sólisty. Za klavírem posluchače strhnul svým výkonem Simon Trpčeski, stejně tak sklidil ovace i sólový hráč na trubku, Andrei Kavalinski.  Samotný dirigent, Petr Popelka je od roku 2020 šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Koncert začal působivým provedením Straussových symfonických děl Enšpíglova šibalství a Růžový kavalír. Z dílny Dmitrije Šostakoviče pak následoval koncert č. 2 Op. 102 pro klavír a orchestr, jehož druhá část Andante vyvolala dojetí nejednoho posluchače. Ve druhé polovině koncertu hudebníci předvedli efektní Straussův koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr.

Novoroční koncert se tradičně uskutečnil pod záštitou primátora města Ostravy, Tomáše Macury. „Město je hrdým partnerem tohoto slavnostního zážitku, neboť tento výjimečný koncert každoročně pomyslně zahajuje ostravskou kulturu v celém roce,“ uvedl ostravský primátor.