Díky za loňský rok i akutní prosbu vysílá k lidem Krevní centrum v Ostravě

OSTRAVA – Srdečný dík všem dárcům krve vyslovilo na konci minulého týdne ostravské Krevní centrum. Podle jeho vedení loni darovaly krev a její složky desítky tisíc lidí, někteří opakovaně. Právě to přispělo k tomu, že nedocházelo k výpadkům transfuzních přípravků a operace v Ostravě mohly probíhat dle plánu.

Vstup do letošního roku ale nevypadá příliš optimisticky. Tenčí se nám rychle zásoby, zejména krve začíná být nedostatek, a to u skupin s Rh mínus. Prosíme všechny dárce, aby neváhali a přišli darovat,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, pod kterou Krevní centerum náleží, Petra Petlachová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Krevní centrum poptává zejména krevní skupiny A-, 0-, B-, AB-. Krev není možné dlouhodobě skladovat, proto je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry.

Zájemci se mohou k odběru objednat buď telefonicky 800 260 004 nebo e-mailem krevni.centrum@fno.cz nebo online přes webový formulář na konkrétní datum a čas. Přivítají je v Krevním centru FN Ostrava v Ostravě – Porubě. Více na https://www.fno.cz/krevni-centrum

„V naší nemocnici se koncentrují ty nejtěžší a vysoce specializované operační výkony, které často nikde jinde v kraji nedělají. Většina z nich se bez krevní transfuze neobejde. Krevní konzervy jsou zapotřebí také pro pacienty s onkologickými či krevně-onkologickými diagnózami,“ vysvětlila primářka Krevního centra, Zuzana Čermáková.

Krevní centrum FN Ostrava je jedním z největších transfuzních zařízení v České republice, které zásobuje krví a transfúzními přípravky nejen fakultní nemocnici, ale celý Moravskoslezský region. Aktuálně je zde v registru 13 500 osob. „Před koronavirovou epidemií přibývalo ročně zhruba 1 600 nových dárců, loni jich ale výrazně ubylo,“ popisuje dále Petra Petlachová.

„Jsme velmi rádi, že na naše výzvy reagují zaměstnanci firem, sportovních klubů i státních organizací, ale také studenti, kteří chodí společně darovat krev,“ ocenila bezpříspěvkové dárce manažerka Krevního centra, Naděžda Kalužová.

Ta také uvedla, že naposledy se skupinového odběru účastnili studenti Obchodní akademie z Nového Jičína, Střední průmyslové školy chemické z Ostravy, medici z Ostravské univerzity nebo studenti a vyučující z Vysoké školy báňské.