Fotogalerie: Pojďte s námi do polské Lodže za kulturou, jídlem i historií

ČESKÁ REPUBLIKA – Z Česka je to do zajímavých destinací v Polsku blízko. Místní dálnice jsou v perfektním stavu a do mnoha míst po nich dojedete dokonce bez mýtného. Odměnou je vám pak přívětivá atmosféra upravených měst a našince potěší také ceny veškerých služeb. 

Město Lodž se nachází od českých hranic průměrně 350 kilometrů. Patří ke trojici největších polských měst, přičemž v něm dnes žije okolo 700 tisíc obyvatel. Mezi návštěvníky se těší hlavně pověsti města filmu, muzeí, gastronomie, ale také v sobě nese hluboký odkaz na dobu 2. světové války, kdy rukou gestapa zemřelo 233 tisíc místních obyvatel židovského původu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pojďte se nechat provést Lodží v komentovaných fotografiích níže

Z vlakové stanice Radegast v Lodži byly za 2. světové války deportovány do německých koncentračních táborů stovky tisíc Židů. Mnozí byli do Lodže dováženi k deportaci z dalších evropských zemí.
Dlouhá chodba památníku u stanice Radegast připomínající jména deportovaných Židů.
Pohled na památník u vlakové stanice Radegast.
Pasaż Róży autorky Joanny Rajkowske leží na Piotrkowske ulici, která je díky četným hotelům, restauracím a síti služeb nepsaným středobodem Lodže.
Detail / Pasaż Róży
Pohled do jednoho s desítek obytných vnitrobloků na Piotrkowske ulici.
Vnitrobloky v noci.
Od vzniku kinematografie fungovalo v Lodži několik desítek kin. Některá promítají dodnes, ačkoliv ve měste najdete samozřejmě i známe multiplexy. V Muzeu kinematografie je věnovaná původním kinům jedna celá expozice.
Známý multiplex umístěný v historické zástavbě v centru města.
Také městem murálů by se dala Lodž nazvat. Jen v centru jich můžete spatřit desítky. My vybíráme sprejerský počin nedaleko centra Off, kde se koncentrují místní umělci. Obraz připomíná svým umístěním a stylem street art známého i neznámého Banksyho.
Další z povedených murálů v centru Off.
Centrum Off na Piotrkowske ulicic je víceúčelovou stavbou umístěnou v bývalé továrně Ramisch. V místě až do roku 1990 fungovala továrna na bavlnu.
Na své si přijdou také milovníci rozličných gastronomických stylů. V místních restauracích a bistrech dostanete snad vše, na co si vzpomenete. Najíst se můžete také v židovských, bulharských nebo arménských podnicích. Pokud si samozřejmě nevyberete jeden z mnoha tradičních polských. V Colour Cafe na Piotrkowske ulici se servíruje za lidovou cenu tato fantastická English breakfast.
Poslední zastávku chceme věnovat komplexu Manufaktura. Jedná se o moderní nákupní a zábavní centrum. Otevřeno bylo v roce 2006 na místě bývalého výrobního komplexu podnikatele Izraele Poznańskeho.
Centrum Manufaktura bylo vyznamenáno celou řadou mezinárodních cen za propojení historie, přírody a architektury.

Manufaktura v noci.