Obec Vražné chystá 4denní oslavy. Rodák J. G. Mendel by ve středu oslavil 200 let

NOVOJIČÍNSKO – Obec Vražné, odkud pochází slavný genetik J. G. Mendel, připravila hned několik akcí, aby 200. výročí narození světoznámého vědce oslavila. Mezi atrakcemi, které se v rámci oslav ve Vražném objeví, nebude chybět například Mendelův oblíbený pokrm, kterým je husa na hruškách.

Oslavy začnou v den géniových narozenin, ve středu 20. července 2022, a to od 18,00 hodin. Právě na tento okamžik je připraven v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném koncert, který připomene 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Na středečním koncertu vystoupí mužské vokální seskupení Sextet +, kostel se rozezní cimbálem a fagotem,“ popisuje velkoryse pojaté oslavy narození významného rodáka starostka Vražného, Gabriela Grzegorzová.

V Mendelově rodném domě v Hynčicích pak budou o den později, ve čtvrtek 21. července, oslavy pokračovat světovou premiérou komorní opery Miloše Štědroně, která je inspirována životem J. G. Mendela. Uvede ji brněnský soubor Ensemble Opera Diversa.

Oslavy pak vyvrcholí v sobotu 23. července celodenním programem, kdy v Rodném domě J. G. Mendela proběhnou komentované prohlídky, díky nimž se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavých informací o dětství věhlasného vědce na statku v rodných Hynčicích.

Připraveny jsou ukázky předení a zpracování různých rostlinných a živočišných materiálů. Pod názvem Mendelovský sádrový odlitek se představí třeba restaurátorské centrum Muzea Novojičínska. Příchozí si mohou vyzkoušet tvorbu linorytu s tematickým motivem hrášku, kraso-psaní perem a tuší.

Návštěvníci také poprvé uvidí zrestaurovanou křtitelnici v místním kostele. Pro děti jsou připraveny animační programy, kolotoč i divadélko. Od 13,00 do 17,00 hodiny se o program postará soubor Oderská chasa.

Ve večerních hodinách se program přesune do sportovního areálu TJ Sokol Vražné, kde v 18,00 hodin vystoupí Anna Julie Slováčková, v 19,30 hodin oderská kapela HC3 a od 21,15 hodin bude stage patřit skupině Tata Bojs. Ve 23,00 hodin oslavy vyvrcholí ohňostrojem, po němž bude následovat diskotéka.