Vlci po 100 letech v Beskydech: „Mohou útočit na děti,” vznesl obavy starosta Bystřice

FRÝDEK – MÍSTEK / V okolí obce Jablunkov na Frýdeckomístecku došlo jen za poslední měsíc k 44 smrtelným útokům vlků na hospodářská zvířata. Stáda ovcí neochrání ani pastevečtí psi, či vysoký plot. Lidé mají strach chodit do přírody i po městě.

První útoky vlků na Jablunkovsku zaznamenali již koncem roku 2020. „Nás starosty obcí tehdy kontaktovali lidé s tím, že se v oblasti objevil nový predátor, vlk, který útočí na ovčí stáda,“ popsal tenkrát situaci Roman Wróbel, starosta obce Bystřice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dnes se ve městě hovoří o smečce kříženců s vlkem, kteří ztratili plachost, nebojí se lidí a dokonce je možné je spatřit ve dne v ulicích. Lidé mají samozřejmě strach, vlci nereagují plachostí na lidské hlasy ani jezdící auta. Nejsilnější obavy se týkají možného útoku na děti.

Starostové z postižené lokality se již v roce 2020 obrátili s problémem a žádostí o pomoc na poslance, Ministerstvo zemědělství i Ministerstvo životního prostředí.

Proběhlo od té doby mnoho setkání i s ochranáři přírody a dalšími, kteří mají s touto problematikou co do činění. „Nikdo z kompetentních odborníků nám za dlouhé měsíce nevyvrátil, že by vlk na člověka mohl opravdu zaútočit,“ popsal výsledek tehdejších jednání Wróbel.

Dále je kritizováno znění zákona, který definuje vlka jako plně chráněného a opomíná práva chovatelů a majitelů zvířat, pastevců.