Nálezy munice v bývalých Sudetech nekončí, jen za poslední týden jeli pyrotechnici k několika nálezům na Bruntálsku

BRUNTÁL – K několika nálezům munice pocházející z období 2. světové války došlo v posledních dnech na Bruntálsku. Ke všem případům vyjeli policejní pyrotechnici z expozitury ve Frýdku-Místku.

„Kolegové byli přizváni například 18. srpna k nálezu výbušniny z 2. světové války v teritoriu města Albrechtice, respektive k jejímu bezpečnému zneškodnění a likvidaci,“ potvrdil informaci policejní mluvčí René Černohorský.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Albrechtice

K nálezu došlo 18. srpna kolem desáté hodiny dopolední. Tehdy nalezení výbušniny oznámil na linku tísňového volání 158 51letý muž z Bruntálska. Předmět připomínající zrezivělou munici našel údajně před chvílí při výkopových pracích v Městě Albrechticích, v části Valštejn – Ztracená Voda.

Policejní pyrotechnik později potvrdil, že se jednalo o dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů, který si následně převzal, na místě bezpečně zneškodnil a odvezl k následné totální likvidaci.

Dívčí Hrad

Další munici řešila pár minut po poledni policejní auto hlídka 28. července v obci Dívčí Hrad. Také zde se munice našla během výkopových prací.

„U vstupu do místního zámku našel minu ráže 82 milimetrů 47letý muž. Policisté proto zajistili okolí a k případu si vyžádali si příjezd specialisty z pyrotechnické služby ve Frýdku-Místku,“ popisuje dále Černohorský.

Po příjezdu policejního pyrotechnika byla nevybuchlá dělostřelecká mina z 2. světové války odborně naložena a převezena do areálu nedaleké bývalé pískovny u obce Osoblaha, kde byla bezpečně odpálena a znehodnocena. I tuto válečnou munici pak odvezli pyrotechnici k totální likvidaci.