Havířovské koupaliště letos nabídlo vylámané skříňky, policii kam oko dohlédne a plavčíky co vás vyhazují před koncem pracovní doby

HAVÍŘOV – Je takřka po sezóně venkovních koupališť. Léto 2022 bylo navíc, co do počasí, spíše vrtkavé, než nakloněné provozovatelům letních areálů a vybírání vstupného.

Letošní sezóna na havířovském koupališti byla navíc opředená nánosem nepohody, ke které přispěl v mnoha ohledech sám provozovatel. Tento fakt překvapí hlavně proto, že koupaliště se může pochlubit nadstandardní rozlohou vodních ploch i maximem bazénů provedených v nerezu, do kterých poměrně nedávno natekly miliony korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Přesto zde návštěvníky letos hodně věcí spíše nepotěšilo. Mezi první nemilé věci, na které člověk narazí a které ještě loni nebyly zvykem, jsou šatní skříňky v dezolátním stavu. Klíčky ke skříňkám visí na vytahaných látkových gumičkách, které nikdo nevyměnil řadu let. Návštěvníkům padají z rukou a jejich ztráta není nic neobvyklého. Zámky skříněk jsou pak vylámané, ty fungující jsou obsazené, kapacita nestačí a své věci nemáte bezpečně kam dát.

Přitom právě letos byste skříňky potřebovali ve velkém. Koupaliště se totiž stalo jakýmsi místem koncentrovaných přestupků, rvaček mládeže a drobných krádeží. Nebylo jediné návštěvy, aby se v areálu nemihla hlídka strážníků městské policie s želízky za pasem.

Strážníci zde řešili například krádež mobilního telefonu, nebo napadení nezletilé dívky jejími vrstevníky. Dalším vrcholem sezóny pak byla hlídka městské policie rozdávající za horkého počasí, kdy koupaliště praskalo ve švech, pokuty za nevhodné parkovní před areálem.

„Směšně malá parkoviště v těsném okolí nemohla v žádném případě pojmout nával vozidel. Nejeden řidič auto nechal zoufale stát na přilehlých zelených plochách. V tom vedru byl člověk rád, že dojde k pokladně, zaplatí a vleze do vody,“ popisuje jeden z návštěvníků, který dostal pokutu za zábor veřejného prostranství ve výši 300 korun.

Situaci nepomohlo vyřešit ani nové parkoviště poblíž letního kina, které je od koupaliště sice mírně vzdálené, ale hlavně o jeho existenci téměř nikdo z řidičů neví.

Další stupňující se specialitou havířovského koupaliště je jisté kibicování návštěvníků. Cedule, zákazy, nápisy. Káravé hlášení rozhlasem se line koupalištěm běžně. „Upozorňujeme návštěvníky, že v celém areálu platí přísný zákaz kouření, upozorňujeme návštěvníky, že se kolem bazénu nesmí chodit v žabkách.“

Nejméně oblíbené hlášení je upozornění lidem, že otevírací doba areálu končí „už“ za hodinu. 30 minut před zavřením, tedy v 18,30 vás pak plavčíci jejich oblíbeným rozhlasem vyženou z vody. Tím však jejich akce zdaleka nekončí. Od toho okamžiku jako letka dozorců poklepávajících si na hodinky naznačují že se jde domů.

Každá minuta ukrojená z pracovní doby se totiž počítá. Návštěvník, který se chce třeba ještě deset minut slunit, když se areál zavírá až za půl hodiny, je některým plavčíkům na obtíž. Byli jsme svědky situace, kdy patnáct minut před zavírací dobou plavčíci vybízeli k odchodu už oblečeného návštěvníka, který se ještě nakrátko posadil na židli na terase: „Jestli na nikoho nečekáte, odejděte, my už jdeme domů,“ řekl jeden ze skupinky plavčíků.

Dalším zklamáním byla letos zkrácená provozní doba. Areál býval v minulých sezónách přes prázdniny otevřený do 20,00. Ale letos v srpnu jste si zde pobyli už jen do 19,00 hodin. Ke zatraktivnění pobytu nepřispěl ani zavřený velký skokanský můstek a už vůbec ne fronty u jednoho z mála otevřených bufetů.

Po dvou covidových letech, kdy lidé na koupaliště kvůli testům příliš nemohli, možná provozovatel toho havířovského zamává čísly, která budou ukazovat nárůst příjmů ze vstupného. Pro pravidelné návštěvníky zde ale mohla být sezóna 2022 podivná a série opakujících se výše popsaných zážitků vyhnala nejednoho klienta koupat se a utrácet někam, kde se cítí být vítán.