Ostravica-Textilia po 5 měsících oprav: Jak pokračuje obnova klenotu architektury?

OSTRAVA – Rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia vstupuje v tomto období do další fáze. Zástupci města absolvovali 7. září 2022 v bývalém obchodním domě kontrolní den. Po pěti měsících prací se projekt před nadcházející zimou posouvá k pracím v interiérech.

„Nyní dokončujeme hrubou stavbu. Provedli jsme všechny demolice, očistili jsme a zkontrolovali veškeré nosné konstrukce. Také jsme dobetonovali a dozdili vše, co bylo potřeba pro další etapu rekonstrukce,“ uvedl zhotovitele, firmu Bystroň Group, její majitel Michal Bystroň.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Právě teď je v Textilii poslední možnost vidět odhalené všechny nosné konstrukce stavby. Architekti a památkáři budou od nyní kontrolovat dodržení plánů finálních úprav v jednotlivých částech objektu.

Kvůli historicky významným prvkům, mezi něž patří okna, dveře nebo instalace původního prosklení stěn a světlíku, vznikly také makety a ověřovací série interiérových doplňků a detailů.

„Oceňuji snahu investora a stavbařů zachránit maximum původního, přestože celkový stav objektu byl na počátku tristní,“ komentoval postupující práce primátor města, Tomáš Macura.

Primátor také doufá, že přes extrémní zdražování stavebních materiálů a složitou situaci ve stavebnictví, se bývalý obchodní dům po 20 letech podaří příští rok otevřít.