Gymnázium v Bílovci má český vzdělávací unikát. Je jím aquaponická farma

NOVOJIČÍNSKO – Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se od nového školního roku může zaměřit na preciznější výuku ekologie a enviromentální výchovy. Nově zde totiž otevřeli vlastní edukační aquaponickou farmu.

Gymnázium už nyní k výuce těchto předmětů využívá školní zahradu, včelí úly postavené v areálu školy i pronajatý kamenolom. Za rok by škola chtěla dokonce otevřít nový obor vzdělávání zaměřený speciálně na ekologii.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na aquaponické farmě bíloveckého gymnázia je teď možné vidět třeba jesetera severského. Zdejší aquaponická linka sestává z venkovní učebny, skleníku s plochou 25 metrů čtverečních a vyvýšených záhonů. Žáci tak na vlastní kůži poznávají konkrétní příklad nízko emisní výroby potravin a zdravého životního stylu.

Principem aquaponie je uzavřený kontrolovaný cyklus cirkulace vody s filtrací. Ve vodě žijící ryby ji přirozeně obohacují o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Odtud je voda zbavená živin vedena opět do nádrže s rybami.