Bohumín vzkvétá. Opuštěná vilka se proměnila v moderní chráněné bydlení

BOHUMÍN – Starý dvoupodlažní objekt v Husově ulici v centru města, v němž kdysi fungoval dům s pečovatelskou službou, prošel během posledního roku kompletní vnitřní přestavbou. Městu se díky evropské dotaci podařilo zajistit, aby budova znova našla smysluplné využití.

Díky tomu se do dvou nově zrekonstruovaných bytů, které uvnitř domu vznikly, se přestěhuje osm handicapovaných lidí. Ti dostanou šanci žít v prostředí identickém s klasickou domácností.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Z původních dispozic letitého objektu po renovaci příliš mnoho nezbylo. Stavební zásah musel být kvůli nevyhovujícímu stavu větší, než se původně předpokládalo. Aby dům mohl sloužit lidem se specifickými potřebami, bylo třeba jej také přebudovat na bezbariérový.

„Část přízemí se musela o metr a půl snížit, vybouralo se schodiště a nahradilo novým. Tak vznikl prostor pro nástup do evakuačního výtahu, který staví v mezipatře i v podkroví a jehož nosná konstrukce prochází komplikovaným způsobem přes všechna podlaží objektu,“ popsal architekt Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Při stavebních úpravách se myslelo především na pohodlí handicapovaných klientů. Proto jsou místnosti osazeny širokými dveřmi, kterými bez problémů projede invalidní vozík, přizpůsobila se i výška toalet a umyvadel. V budově navíc najdou zázemí i sociální pracovníci, kteří budou klientům nepřetržitě asistovat s chodem domácnosti.

Stavbu po komplexní modernizaci za 11,5 milionu korun už město převzalo, aktuálně v ní finišují poslední úpravy, aby na ně v listopadu mohla navázat druhá etapa projektu. Ta zahrnuje vybavení objektu veškerým potřebným nábytkem, elektrickými spotřebiči či lůžkovinami.

Stěhování klientů do moderních bytů je naplánováno až na příští rok. Centrum sociálních služeb totiž musí novou službu zaregistrovat a následně zajistit její spolufinancování Moravskoslezským krajem. „Chráněné bydlení je určeno osobám, které potřebují střední a vyšší míru pomoci,“ vysvětlila ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Petra Chalupová.