Vyrazte za nadějí k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilín

Interiér kostela Panny Marie Sedmibolestné. Foto: Anna Petruželková
Interiér kostela Panny Marie Sedmibolestné. Foto: Anna Petruželková

Staňte se na chvíli poutníky a vydejte se za světlem a nadějí, tak jako námořníci k majáku, na vrch Cvilín. V poutním kostele Panny Marie Sedmibolestné naleznete klid a smír vyzařující z dvou milostných obrazů. Poutní místo Cvilín je jedinečným místem, symbolem a dominantou Krnova, jež přináší víru v tom, že nezabloudíte.

Víte, kolik schodů musíte vyšlapat na vrch Cvilín?

Poutníče, vykroč k poutnímu chrámu Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín a poznej místo, jehož dávná historie je opředena pověstmi sahající až do doby vlády Přemysla Otakara II. Poutní kostel, přezdívaný Slezský krnovský Kopeček, je duchovní perlou Slezska. V chrámu Panny Marie Sedmibolestné se několikrát do roka konají církevní poutě.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné u Krnova. Foto: Anna Petruželková
Poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné u Krnova. Foto: Anna Petruželková

Poutní místo Cvilín s kostelem Panny Marie Sedmibolestné a křížovou cestou byste při svých toulkách po naší zemi neměli minout. Jedinečné místo je národní kulturní památkou České republiky.
Víte, že na vršek kopce musíte zdolat téměř 222 schodů? Cesta je značena zelenou turistickou značkou z města Krnova. Ale nebojte se, na cvilínském kopci je parkoviště, ke kterému se pohodlně dostanete z Krnova autem. Doveze vás sem i autobus.

Jaké kouzlo na vás dýchne na poutním místě Cvilín?

Procházka Křížovou cestou Krnov, kterou tvoří třináct menších empírových zděných kaplí a jako čtrnácté zastavení velká barokní trojdílná kaple, a prohlídka kostela Panny Marie Sedmibolestné, rozhodně stojí za to. Poutní místo Cvilín vnese klid do vaší duše. Uvnitř kostela uvidíte zachovalé nástěnné malby a barokní oltáře. A především zde najdete pokoj a smíření vyzařující z dvou milostných obrazů Panny Marie Sedmibolestné na hlavním oltáři.

Křížová cesta v areálu poutního místa Cvilín. Foto: Anna Petruželková
Křížová cesta v areálu poutního místa Cvilín. Foto: Anna Petruželková

Víte o tom, že na Cvilíně dříve stával dřevěný kostelík?

Poutní místo Cvilín s kostelem Panny Marie Sedmibolestné má smutnou i šťastnou historii. Nejdříve, a to v roce 1684, zde stála dřevěná kaple sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie. Zakladatelem poutního místa Cvilín je člen minoritského řádu P. Kornelius Ottweiler. Poutníků však přicházelo více a více, a tak byla v roce 1721 postavena zděná kaple zasvěcená Sedmi Tajemstvím Kristovu hrobu. Kostelu z nařízení císaře Josefa II. hrozilo zboření. Byl však vykoupen čtyřmi krnovskými měšťany. Další nepříznivý osud jej potkal v roce 1865, kdy vyhořel. Až do roku 1994 se o kostel starali diecézní kněží, a poté o něj opět pečuje minoritský řád.

Rozhledna Cvilín u Krnova. Foto: Anna Petruželková
Rozhledna Cvilín u Krnova. Foto: Anna Petruželková

Zpestřete si výlet u poutního místa Cvilín výhledy

Víte o tom, že na vrchu Cvilín stojí stejnojmenná rozhledna? Najdete ji nedaleko, zhruba 350 metrů vycházkou pohodlnou cestou. Krásná rozhledna Cvilín u Krnova nabízí dechberoucí daleké výhledy do širokého okolí, třeba na vrcholky Jeseníků a Beskyd.

Turistické informace

Aktuální informace o poutích a otevírací době kostela Panny Marie Sedmibolestné najdete na internetových stránkách Poutní kostel Cvilín.

Poutní místo Cvilín s kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Foto: Anna Petruželková
Poutní místo Cvilín s kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Foto: Anna Petruželková

Místo výletu

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Bruntál
Město: Krnov

Kontakt

Poutní místo Cvilín
Výletní 3
794 01 Krnov

tel: +420 732 664 763
e-mail: cvilin@minorite.cz
www: kostelcvilin.cz

Turistické informační centrum Krnov
Hobzíkova 11
794 01 Krnov

tel: +420 554 697 697
e-mail: tic@mukrnov.cz
www.infokrnov.cz

Tip na fajn výlet

Vyrazte podhůřím Nízkého Jeseníku na zříceninu hradu Šelenburk, je to kamenný svědek dávných časů s nádherným výhledem do okolí.