Ostravské strážnice jsou mistryněmi světa v tanci o tyči

Strážnice se psem

OSTRAVA – Obrovský úspěch slaví ostravské strážnice. Staly se mistryněmi světa v neobvyklém sportu, v pole dance. Jedná se o akrobatický tanec na tyči. Na mistrovství světa se strážnice Nikol Vítečková a Alena Schaffartziková připravovaly více než dva roky.

Na začátku byla i spálená kůže

Znají se od čtyř let. Potkaly se v gymnastice, od té doby jsou nejlepší kamarádky. S pole dance začaly v roce 2016. Místo taneční tyče měly jen lešenářskou trubku, kterou si umístily na zahradě. Začátky nebyly vůbec jednoduché. Obě ženy sice dostaly do vínku talent, ale bez dřiny to prostě nešlo. Kromě pádů a modřin přinesly první pokusy i řadu popálenin na celém těle, protože tyč nebyla dostatečně kvalitní.

Nevzdaly se, a trpělivou prací krok za krokem postupovaly k vysněným cílům. Zřejmě však netušily, že jednou budou v neobvyklém sportu slavit obrovský úspěch. V posledním říjnovém týdnu roku 2022 získaly strážnice ve švýcarském Lausanne titul mistryň světa v pole dance.

Příprava byla náročná

Soutěž organizovala mezinárodní federace Aerial and Pole Sports, jejíž cílem je zařazení pole dance do programu olympijských her. Příprava na soutěž byla velmi náročná, a to jak fyzicky, tak i časově. Obě jí věnovaly prakticky všechen svůj volný čas. „Soutěž pro nás byla doposud nejtěžší v kariéře. Trénovaly jsme od doby covidu až do letošního října. Šlo o více než dva roky příprav. Naše obvyklá příprava na soutěž trvá sedm měsíců,“ uvedla Nikol Vítečková.

Získaný mistrovský titul nebyl jejich prvním umístěním mezi světovou elitou. V roce 2018 získaly na Floridě bronz a v Rusku v roce 2019 pak titul mistryň světa. Starty se však uskutečnily pod jinou světovou federací pole dance. „Rozhodně jsme neskončily, v pole dance chceme pokračovat, rozvíjet zase jiné holky, pomáhat jim s přípravou a také se samy cvičit,“ uvedla Alena Schaffartziková. Inspirují mnoho děvčat po celém světě prostřednictvím videí z tréninků a závodů, které zveřejňují na instagramovém profilu ali_a_niky_poledance_doubles.