Chtěla si koupit akcie od dodavatele energií, místo toho ji okradli o 800 tisíc korun

Foto ilustrační: Pixabay

KARVINÁ – Žena měla nejspíše strach, že její úspory se v důsledku inflace znehodnotí. Rozhodla se proto zareagovat na reklamu, kterou uviděla na sociální síti. V inzerci se dočetla o možnosti zakoupení akcií jednoho z dodavatelů energií. Žena dodavatele oslovila a v tu chvíli se začal roztáčet kolotoč, který již nešel zastavit.

Podvodník s ženou uskutečnil několik telefonátů, během kterých ji vyzval, aby zaslala pět tisíc korun, které měly sloužit jako investice k nákupu akcií. Žena peníze odeslala prostřednictvím internetového bankovnictví. Během hovorů se zmínila, že by ráda investovala také do kryptoměny, což jí člověk na druhé straně přislíbil a zřejmě si současně mnul ruce radostí, jak se mu podařilo ženu polapit.

Následující den ženu oslovil muž, který ji sdělil, že bude jejím osobním bankéřem. Podvodník se zřejmě snažil působit velmi důvěryhodně, podvedené na mail zaslal fotokopii svého občanského průkazu, licenci, pro finanční trh a uzavřenou smlouvu se společností, kterou měl zastupovat.

Následně muž ženě pověděl několik postupů, podle kterých si do počítače nainstalovala, a také spustila zaslaný program. Po nainstalování programu se žena přihlásila do svého bankovnictví. V tento moment s ní začal komunikovat zase jiný muž. Nebohé ženě sdělil, že si musí vytvořit účet pro Bitcoiny, a pro spárování s jejími účty po poškozené znovu požadoval přihlášení, což žena učinila.

Podvedená si najednou všimla, že z jejího účtu ubylo více financí, než kolik se rozhodla investovat. Úbytek většího množství peněz nebyl pro ženu zřejmě varováním, protože se rozhodla, že všechny transakce znovu potvrdí.
Následně ji čekalo nemilé překvapení! Na jejich účtech nezbyla ani koruna! Rozhodla se, že kontaktuje svého „osobního bankéře“, který ji oznámil, že veškeré peníze jsou na účtu společnosti obchodující s Bitcoiny. Podvedená mu zkoušela ještě několikrát volat, to už na její telefony nereagoval.

Ženě z účtů zmizelo téměř 800 tisíc korun. „Karvinští kriminalisté na základě oznámení zahájili úkony trestního řízení ve věci podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterého se dopustil dosud neznámý pachatel,“ sdělila mluvčí policie Daniela Vlčková. Hrozí mu až osm let ve vězení.