Mladík zkolaboval při běhání. Před sportem požil nebezpečný kratom

Foto: ilustrační ZZS MSK

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Poslední týden starého roku byl pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje opravdu náročný. Zasahovali hned u několika případů, kdy lidem začal selhávat krevní oběh. Jedná se o život ohrožující stav. Pokud se postiženému co nejrychleji neposkytne kvalitní pomoc, umírá. Nejmladším pacientem byl osmnáctiletý mladík, který náhle zkolaboval při běhu.

Podíl na selhání jeho krevního oběhu mělo podle všeho požití rizikové kombinace energetického nápoje a psychoaktivní látky kratom, která je ve velmi vysokých dávkách sedativní a může právě vést k bezvědomí. Okamžitou pomoc zahájili další sportovci, přítomni na místě, kteří správně prováděli nepřímou srdeční masáž, než dorazila sanitka. „Týmu záchranné služby se za pomoci defibrilačního výboje a léků podařilo obnovit činnost srdce. Do nemocnice pacienta předávali ve vážném, ale stabilizovaném stavu,“ sdělil mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Úspěšná záchrana pacienta se selháním krevního oběhu závisí na celé řadě okolností. Velmi důležitým faktorem je řetězec přežití. Kromě okamžitého přivolání zdravotnické záchranné služby má veliký význam také neprodlené zahájení základní první pomoci. „V případě bezvědomí a bezdeší je to nepřímá srdeční masáž,“ doplňuje Humpl. Často ji poskytují přímí svědkové události, či vyškolení zachránci, kteří se nazývají first respondeři. Může jít o vyškolené policisty nebo třeba hasiče.