Důlní neštěstí na Karvinsku. Jeden horník je mrtvý. Na místo letěl vrtulník

Foto ilustrační: Pixabay

STONAVA – Obrovský otřes zněl dolem Československé mládeže – Jih ve Stonavě, jehož vlastníkem je společnost OKD. Zával zabil jednoho člověka, další horníci se zranili lehce.

Hlášení o otřesu obdrželi zdravotníci okolo půl jedné ve čtvrtek 12. ledna. Prvotní informace zněla, že otřes zranil jedenáct horníků, kteří v té době v dole fárali. K zásahu vyjely tři jednotky z Havířova a Českého Těšína. Ze základny v Ostravě vzlétl vrtulník.

Podle informací Sdružení hornických odborů na místo bezprostředně po závalu sfáral výjezd Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava, který také raněné předal do péče záchranářů, kteří mezitím dorazili na místo. Týmy zdravotníků převzaly od báňských záchranářů do své péče celkem pět mužů ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let. „Všichni byli při vědomí a komunikovali. Utrpěli vážná nebo středně těžká poranění, přičemž převažovala zranění páteře a končetin, v jednom případě také hlavy a pánve,“ sdělil podrobnosti ke zraněním mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Jednoho horníka musel vrtulník transportovat na traumatologické centrum Fakultní nemocnice v Ostravě. Posledního zraněného ošetřili týmy krátce před třičtvrtě na čtyři odpoledne. Dva horníci potřebovali po příjezdu do nemocnice psychologickou pomoc, kterou jim poskytli pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. Sdružení hornických odborů OKD na svém Twitteru informovalo, že smrt horníka bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie České republiky, dále vedení OKD a zástupci odborové organizace.