Dopadli šestici mužů, kteří nelegálně prodávali cigarety, okradli stát o 11 milionů

Distribuce nelegálních cigaret. Foto: Policie ČR.

KARVINÁ – Skvělá spolupráce mezi kriminalisty a Generálním ředitelstvím cel, přinesla své ovoce. Společně dopadli šestici mužů, kteří na území Moravskoslezského kraje skladovali a nelegálně prodávali cigarety. Obohatili se o jedenáct milionů korun.

Cigarety muži prodávali především na Frýdeckomístecku a Karvinsku. Rozsáhlý případ, který začalo rozkrývat Generální ředitelství cel, si k dalšímu šetření v říjnu 2022 převzali hospodářští kriminalisté z Karviné. Netrvalo dlouho a kriminalistům se podařilo rozkrýt nelegální obchod s cigaretami.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Po měsíci, tedy v listopadu 2022 už kriminalisté obvinili šestici mužů ve věku třicet čtyři a padesát let. Celý nelegální prodej byl velmi dobře organizovaný, cigarety skladovali na různých místech a v malém množství. Vyšetřování dále ukázalo, že cigarety si obstarávali od neznámých dodavatelů a prodávali si ho také mezi sebou.

Pachatelé s kriminalisty částečně spolupracují, přiznali se, nicméně tvrdí, že gramáž nelegálních cigaret, kterou podle policie měli prodat nesouhlasí. „Je jim kladeno za vinu, že od dosud neznámých dodavatelů měli pořídit téměř tři miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a sto osmdesát kilo řezaného tabáku. Pokoutně opatřené zboží pak měli skladovat na různých místech a následně distribuovat odběratelům,“ doplňuje mluvčí policie Daniela Vlčková.

U jednoho z mužů policisté při zadržení nalezli nekolkované cigarety. Muž policistům tvrdil, že se jedná o jedinou koupi. „Další se doznal, že si následným prodejem cigaret, které koupil na tržnici od cizince, finančně přilepšil,“ uzavírá Vlčková.

Svým jednáním, kdy zboží uskladňovali mimo daňové sklady a bez oznámení správci daně, měli způsobit škodu na spotřební dani dosahující částky okolo 11 milionů korun. Muži jsou obviněni ze spáchání zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením. Všem hrozí trest až 8 let.

Foto: Policie ČR