Plynový nebo požární hlásič může zachránit nejen majetek, ale především život

Foto ilustrační: Pixabay

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Praxe hasičů čím dál tím víc ukazuje, že prevence je důležitá. Popsali nám dvě skutečné události, které dokazují, že plynové a požární hlásiče zachraňují nejen majetky, ale především životy.

Oxid uhelnatý smysly nerozeznáme

První případ se stal v úterý 17. ledna odpoledne v Opavě. Oxidem uhelnatým se v bytovém domě přiotrávila čtyřčlenná rodina. Informace, obletěla rychle mediální svět, my jsme byli také u toho. Připomeňte si první a druhý článek o otravě plynem.

Rodina v bytě neměla plynový hlásič, mohlo se mnohému předejít. Proč je tak důležitý? „Hlásič dokáže zaznamenat unikající plyn, který je bez chuti, barvy a zápachu,“ popisuje mluvčí hasičů Lukáš Popp. Člověk ho zkrátka svými smysly nedokáže rozeznat, a v tom se ukrývá jeho nebezpečí. Díky jeho instalaci nebudete muset volat linku 150.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Mohl tam uhořet

Druhý příběh se odehrál ve středu 18. ledna ve večerních hodinách v ostravské městské části Výškovice. V hlavní roli tentokrát nebyl plyn, ale oheň. Obyvatelé v jednom z panelových domů uslyšeli pípat požární hlásič. Zjistili, že zvuk vychází od sousedů, a tak neváhali a na místo zavolali hasiče.

Jednotka ze stanice Ostrava-Zábřeh po vstupu do bytu zjistila, že došlo ke spálení jídla během vaření. „Moc nechybělo a měli jsme o práci postaráno,“ uvedl tehdy velitel výjezdu. Zdánlivá maličkost, jako jsou spálené potraviny, dokáže zapálit například kuchyňskou linku a od ní pak chytne celý byt. Uvnitř bytu hasiči našli i člověka, který byl naštěstí v pořádku.

Duchapřítomnost sousedů a „malá kulatá věc“ napomohli tomu, že obyvatel bytu nejenže nemusel hledat nový domov, ale navíc vyvázl živý. „Ukazuje se čím dál častěji, že detektory, ať už plynu nebo požárů, by měly být součásti každé domácnosti. Jejich pořizovací cena je příznivá,“ uzavírá Popp.