Turecko AKTUÁLNĚ: Třetina Adiyamanu je zničená. Jak probíhají záchranné práce?

Třetina města je zničená. Foto: HZS ČR Twitter

ADIYAMAN (TURECKO) – Přinášíme vám čerstvé informace ze záchranných akcí po ničivém zemětřesení v Turecku. Český tým přistál v Adaně v noci v úterý 7. února. Z letiště se vydala posádka Moravskoslezských hasičů a jejich pražských kolegů do 400 kilometrů vzdáleného města Adiyaman. Posádky letěly třemi letadly, pomůcky a materiál na místo převážely kamiony.

Třetina města je zničená

Jednotky zasahují ve městě Adiyamanu, ve kterém bydlí asi 250 tisíc lidí. “ Třetina města je bohužel zničená,“ informoval mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Jakub Kozák. Doplnil, že týmy jsou připravené fungovat nepřetržitě.

V cestách jsou trhliny

Po příjezdu museli hasiči podniknout v zasaženém městě průzkum. V kontaktu jsou s místními hasiči a také vedením města. Na průzkumu místa se podílel český velitel s několika dalšími našimi hasiči. Ostatní členové českého týmu čekali, až na místo kamiony dopraví potřebný materiál, který naložily v Adaně. Turecké cesty jsou v poměrně špatném stavu, místy se objevují ve vozovce trhliny.

stav tureckých cest. Foto: HZS ČR Twitter

Technika dorazila později, hasiči mají svůj základní tábor

Po provedeném průzkumu města dostaly jednotky přidělený svůj základní tábor, který si musely postavit. Vzhledem k tomu, že oblast je po zemětřesení velmi poničená a špatné průjezdná, dorazily kamiony s technikou a materiálem se zpožděním. Okamžitě jakmile přijela technika, tým vyrazil na první místa k vyhledávání zavalených osob. Kynologové ve spolupráci s Alžírským odřadem za celou noc prohledali několik míst včetně zříceného hotelu. Nad ránem čeští hasiči vyrazili k dalším zavaleným místům ve městě.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jednotky si večer po příjezdu musely postavit základní tábor. Foto: HZS ČR Twitter

Jednotky už vyráží na pomoc. Náklad se z důvodu poničených cest zpozdil. Foto: HZS ČR Twitter