Havířov: Ženy, nemocnice má nový špičkový mamograf,už žádné dojíždění jinam!

Nový mamograf. Foto: nemocnice Havířov

HAVÍŘOV –  Konec dojíždění do jiných měst. Nemocnice zakoupila špičkový mamograf, který společně s dalšími postupy zajistí špičkovou péči při podezření na rakovinu prsu. Stejný přístroj mají v republice pouze další dvě zařízení. Zatím je vyšetření dostupné pouze pro ženy, které na vyšetření pošle jejich lékař. V budoucnu chce nemocnice vyšetření nabídnout i jako součást prevence dalším zájemkyním. Přístroj poslouží k vyšetření žen z Havířova a okolí.

Okamžitá léčba v případě pozitivního nálezu

Ženy, které vyšetření na přístroji v nemocnici podstoupí, budou profitovat nejen z nejmodernější technologie, ale také z navazující komplexní péče pod jednou střechou. Celková péče havířovské nemocnice zahrnuje doplňkové ultrazvukové vyšetření a bezprostřední odběr biopsie v případě nejasného nálezu. Vzorky tkání pracoviště oddělení havířovské patologie okamžitě zanalyzuje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V případě potvrzené nežádoucí diagnózy, je ženám nabídnuto chirurgické operativní odstranění zasažené tkáně a zahájení léčby v nemocničním onkologickém stacionáři. Nemocnice má také mamologickou poradnu. „Mám obrovskou radost, že se nám podařilo získat nejmodernější mamograf, který je v současné době na trhu. Momentálně jej můžeme využívat pouze pro diagnostická vyšetření, tedy na základě doporučení jiného lékaře, nebo v případě, že si žena sama nahmatá nějaký nestandardní útvar v prsu,“ uvedl ředitel nemocnice Havířov Norbert Schellong. Jedním dechem dodal, že cílem nemocnice je, aby mohli poskytovat také preventivní péči a stali se screeningovým centrem.

Nepodceňte prevenci

Onkologická onemocnění jsou v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí. Je nesmírně důležité dbát na včasný záchyt onemocnění a onkologický screening. U rakoviny prsu platí, že čím dříve se onemocnění odhalí, tím vyšší jsou šance na úplné vyléčení. „Zdraví je stále to nejdůležitější, co máme,“ komentuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Výskyt rakoviny prsu v tuzemsku stoupá. Ročně v Česku rakovinou prsu onemocní vice než sedm tisíc žen, bohužel ne vždy je léčba úspěšná. Na onemocnění umírá zhruba 20 procent diagnostikovaných pacientek.

Představení nového mamografu. Foto: nemocnice Havířov