Pejsci budou nadále pomáhat handicapovaným. Neziskovka Podané ruce získala peníze na výcvik

Foto ilustrační: Pixabay

FRÝDEK – MÍSTEK – Skvělá zpráva pro všechny handicapované, jejich rodiny a nejspíš i příznivce pejsků. Organizace Podané ruce získala peníze na výcvik psů, kteří léčí a pomáhají lidem se zdravotním znevýhodněním. Speciální psí terapie se jmenuje canisterapie. Pejsci pomáhají například autistickým dětem, ve školách a školkách či v zařízeních sociálních služeb. Neziskovka je považována za průkopníci canisterapeutické pomoci v kraji.

Organizace obdržela peníze od Charitativního bazaru NATO. Každoročně podpoří několik projektů, některých členských zemí NATO. Bazar vznikl v roce 1967 jako iniciativa manželek důstojníků vojenské organizace. Kladla si za cíl podpořit přátelství a rozvíjet mezinárodní rodinné hodnoty a pomoc. První oficiální bazar ženy uskutečnily v roce 1969.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Od té doby bazar pomáhá svým členským zemím. Letos finanční podporu v hodnotě 189 tisíc korun získal spolek Podané ruce na výcvik kanisterapeutických psů. Prostředky použije na vybavení canisterapeutického centra, kde probíhají skupinové i individuální terapie se psy.

Dále z peněz pořídí krmivo a vybavení pro týmy. „Navštěvujeme domovy pro seniory, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných. Všude tam, kde lidé potřebují povzbudit, kde potřebují dostat se do dobré nálady, kde potřebují úsměv a pohlazení a toho pejska, kterému mohou všechno svěřit,“ uvedla předsedkyně sdružení Helena Fejkusová, která v roce 2021 obdržela také Cenu statutárního města Frýdku-Místku.

Podané ruce působí ve Frýdku-Místku od roku 2000. Letos organizace oslaví 23 let od svého založení. V rámci NATO Charity Bazaru bylo letos v lednu oceněno 21 projektů z třinácti zemí Evropy. Z České republiky šlo o Mobilní hospic Ondrášek a právě Podané ruce s jejich canisterapií.