AUDIO: Svědkové a policisté zachránili muže na ulici. Zastavilo se mu srdce

Policisté Robert (24) a Tomáš (40) Pomohli se záchranou lidského života. Foto: PČR

OSTRAVA – Dramatické chvíle se odehrály na jedné ze zastávek městské hromadné dopravy v Ostravě – Hrabové. Na ulici Rovnice zkolaboval devětačtyřicetiletý muž. K zraněnému přiběhli svědkové události, kteří zavolali na linku 155. Telefonní operátor je navedl, jak mají poskytnout muži první pomoc, než dojede sanitka. Shodou okolností místem projížděli také místní policisté.

V momentě, kdy policisté v autě uviděli, co se před jejich zraky odehrává, neváhali ani minutu, šlápli na brzdu a rozběhli se svědkům pomoci se záchranou mužova života. Už při prvním kontaktu Robert s Tomášem zjistili, že nedýchá a je bez srdečního tepu. Začali s oživováním. „Nejdříve zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a poté začali se srdeční masáží,“ sdělila mluvčí policie Eva Michalíková. Doplnila, že jedna ze svědkyní, která se na místě nacházela uvedla, že muž seděl na lavičce a najednou se sesunul k zemi. Bylo to jen několik vteřin před tím, než místem projížděla policejní hlídka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Poslechněte si úryvek z volání na linku 155. Zdroj: ZZSMSK

 

S nepřímou srdeční masáží pokračovali až do chvíle, než dorazila sanitka. Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka, která převzala pacienta do odborné péče. „Nacházel se ve stavu selhání základních životních funkcí,“ sdělil mluvčí záchranky Lukáš Humpl. Záchranáři dále použili přístrojovou masáž srdce, museli aplikovat tři defibrilační výboje a také léky, než se jim za dalších osm minut podařilo činnost srdce obnovit. Po zajištění dýchacích cest, umělou plicní ventilací a dalších nezbytných opatřeních, muži začalo bít pravidelně srdce a sanitka ho v sobotu 4. března přepravila do Fakultní nemocnice v Ostravě.