Revoluce ve vlakové dopravě kraje! Nové vlakové soupravy i více spojů

Foto: Krajský úřad MSK

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – České dráhy budou v Moravskoslezském kraji zajišťovat železniční dopravu i v příštích letech. Regionu to přinese celou řadu novinek. Na koleje vyjedou nové vlaky, včetně těch bateriových. Starší vlaky čeká modernizace. Výrazně se v regionu zvýší také počet spojů, které nabídnou bezbariérové cestování, mělo by jít až o osmdesát procent souprav. V plánu jsou také nové přímé linky, například mezi Krnovem a Českým Těšínem.

Doprava zajištěna na dalších deset let

Zástupci vedení Českých drah a Moravskoslezského kraje podepsali v pátek 17. března nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji. „Cestujícím přinese celou řadu novinek, které zvýší komfort cestování. Premiéru budou mít na českých kolejích v příštím roce například bateriové vlaky,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nespornou výhodou vozidel s bateriovými články je, že dojde k pokroku v elektrizaci klíčových železničních tratí kraje, nebo například nebude jezdit tolik autobusů při výlukách. Dojde k zavedení úplně prvních hybridních bateriových jednotek v České republice, které umožní přímé snižování emisí, kdy nahradí neekologická dieselová vozidla.

Nové elektrické vlaky na Ostravsku

Na konci roku začne mezi Bohumínem, Hranicemi na Moravě, mezi Ostravou-Svinovem a Ostravou-Kunčicemi jezdit elektrický vlak RegioPanter. Celkem jich na tratích bude jezdit pět, z toho dvě už letos v červnu mezi Opavou a Ostravou-Svinovem. „Jedná se o moderní bezbariérové elektrické vlaky s maximální rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Nabízejí prostorný klimatizovaný interiér, pohodlné sedačky, Wi-Fi připojení a cestující si v nich můžou nabít mobilní telefony a další drobnou elektroniku. Jednotky disponují i dostatkem prostoru pro osoby na invalidním vozíku, dětské kočárky nebo jízdní kola,“ popisuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Foto: Krajský úřad MSK. Nový vlak RegioPanter
Foto: Krajský úřad MSK. Nové soupravy RegioPanter
Foto: Krajský úřad MSK.
Zástupci vedení Českých drah a Moravskoslezského kraje v pátek 17. března 2023 podepsali nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji.

V nových vlacích si lidé budou moci také sami, díky terminálům koupit jízdenky. Vlaky budou z Moravskoslezského kraje dál jezdit do Olomouckého, Zlínského, Žilinského kraje na Slovensku a Slezského vojvodství v Polsku. Soupravy jsou také vybavené nejmodernějším evropským zabezpečovacím systémem ETCS.

Nová přímá spojení v Moravskoslezském kraji

Od prosince 2024

Přímé vlaky bez přestupu budou jezdit na lince S8 Ostrava– Studénka – Příbor – Kopřivnice – Štramberk – Veřovice.

Od prosince 2025

Přímé vlaky taktéž bez přestupu pojedou na trase Krnov – Opava – Ostrava – Havířov – Český Těšín. Další přímá spojení přinese takzvaný. „Ostravský okruh“ na trase Ostrava-Svinov – Havířov / Bohumín – Český Těšín – Frýdek-Místek (– Ostrava-Svinov) – v plném rozsahu po zdvojkolejnění úseku Ostrava – Frýdek-Místek. V neposlední řadě se přímými spoji dostanete do stanic Ostrava – Suchdol nad Odrou – Nový Jičín, Ostrava – Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou

Celkem národní dopravce do 24 nových souprav investuje téměř 4 miliardy korun.  Nové vozy nahradí 46 vozidel, které jsou staré 40 let a více. Modernizace stávajících vozidel, včetně investic do instalace ETCS, pak přijde na 430 milionů korun.