Láska k hudbě se mu stala osudnou. Za nelegální zveřejňování alb mu hrozí vězení

Foto ilustrační: Pixabay

KARVINÁ – Láska někdy dokáže byt nebezpečná. Netýká se to pouze lásky k člověku, ale třeba také k hudbě. Šedesátiletý muž nelegálně zveřejnil tisícovku děl na internet a poskytl je veřejnosti volně ke stažení. Dělal to prý z lásky k hudbě. Kriminalisté muže obvinili z trestného činu porušení autorských práv, hrozí mu pobyt za mřížemi.

Celoživotní záliba k hudbě se mu stala osudnou

Muž zveřejnil jen od října 2013 až do listopadu 2022 prostřednictvím internetu tisíc komerčních hudebních děl! Obviněný policistům u výslechu uvedl, že hudbu stahoval hlavně pro svou potřebu, ale také dalším lidem. Pro fanoušky hudby sehnal i záznamy u nás nedostupné. Vypověděl, že si je vědom, že vložením děl bez svolení vlastníků autorských práv porušuje nějaké právní normy, ale vše dělal hlavně proto, že má hudbu rád. Doplnil, že jde o jeho celoživotní zálibu.

Hudební společnost podala trestní oznámení

Obvinění muže ze strany uniformovaných předcházelo rozsáhlé několikaměsíční prověřování karvinských kriminalistů vedené na základě podaného trestního oznámení jedné z poškozených společností. Výsledkem bylo zjištění, že ve výše uvedeném období měl obviněný muž pomocí svého počítače uložit na veřejně přístupný server datové soubory, ke kterým měl kdokoli přístup. „Měl tedy umožnit vyhledat a stáhnout chráněná audiovizuální díla neomezenému okruhu uživatelů internetu. Za poskytnutí děl na veřejném úložišti nedostal žádnou provizi,“ sdělila mluvčí policie Daniela Vlčková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Správce autorských práv ho prostřednictvím uložiště upozornil, že zveřejňuje obsah, který podléhá ochranné známce. Šiřitel nelegální hudby se nejspíše zalekl, a soubory začal okamžitě mazat.

Mazání mu však nebylo nic platné, stejně ho chytili. V případě, že mu policisté prokáží vinu, hrozí mu až dva roky ve vězení.