OBRAZEM: Prezident Petr Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje

S hejtmanem a jeho ženou. Foto: Jiří Zerzoň

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Prezident Petr Pavel dnešním dnem ukončil svou dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Svou  návštěvu zahájil na krajském úřadě, kde prezidenta a paní Evu Pavlovou přivítali hejtman kraje Ivo Vondrák se svou ženou Marcelou Vondrákovou. Prezident v kraji navštívil  studenty gymnázií ve Frýdku-Místku, se kterými diskutoval. Prohlédl si nový kampus Ostravské univerzity, kam zavítal vůbec jako první prezident. Součástí programu ve slezské metropoli byla i diskuse s občany v zaplněném Gongu v Dolních Vítkovicích a další zajímavá místa.

Zaplněná hala Gongu

V úterních večerních hodinách 28. března, na prezidenta čekala plná hala lidí v ostravském Gongu. Prezident lidem sdělil svou vizi, a to zlepšit politickou kulturu v zemi. Uvedl, že cítí potřebu intenzivněji komunikovat s veřejností.

Diskuze s občany. Foto: Jiří Zerzoň
Diskuze s občany v ostravském Gongu. Foto: Jiří Zerzoň

První navštívený kraj ve funkci a trička v nářečí

Moravskoslezský kraj je vůbec prvním, který prezident po svém vstupu do úřadu navštívil. Před prvními oficiálními povinnostmi se prezidentský pár setkal v soukromí s hejtmanem a jeho manželkou, kteří jim předali dárky od místních firem. „Myslím, že největší radost měli pan prezident a paní Eva z našich triček s moravskoslezským nářečím. Při další návštěvě, už budou už vědět, co je klamerka, kobzole nebo cukle. Pan prezident dostal také motorkářské dřevěné hodinky, mezi dary byla i karafa ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem a knihy Karin Lednické Šikmý kostel,“ sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Palčivé problémy regionu

Po neformálním přivítání následoval společný oběd s hejtmanem, při kterém diskutovali nad situací v kraji. Na setkání u dobrého jídla byli přítomni také primátoři dalších krajských měst. Po pracovním obědě následovala tisková konference, kde prezident sdělil, že nazvat kraj strukturálně postiženým regionem zavání negativní konotací. Strukturálně postižený region je označení pro oblast, která se v minulosti orientovala hlavně na chemický, či právě těžební průmysl. Dále uvedl, že kraj je inspirací nejen pro ty zbývající dva uhelné regiony, tedy Ústecký a Karlovarský, ale v některých oblastech i pro jiné kraje, které sužuje těžký průmysl.

Setkání se studenty v Místku

Dalším bodem programu návštěvy bylo setkání prezidenta republiky se dvěma stovkami studentů dvou gymnázií z Frýdku-Místku, které se konalo na Gymnáziu Petra Bezruče. „Do kraje jezdím moc rád, protože je to nejenom kraj velice rozmanitý a rázovitý. Je to také kraj přinášející spoustu inspirace, která tady jde vidět na každém kroku v rámci transformace kraje, který byl znám spíše těžbou uhlí, vyráběním oceli, spoustou komínů, znečistěného vzduchu, dnes má nejen krásnou přírodu,“ řekl na úvod setkání prezident Petr Pavel. Doplnil, že kraj nabízí mnoho zajímavého uplatnění a bylo by škoda, aby mladí z kraje jezdili jinam.

Foto: Jiří Zerzoň

Proč jste kandidoval, ptali se studenti

Následovala tematicky pestrá paleta dotazů studentů. Děti se například ptaly, co bylo jeho motivací ke kandidatuře na prezidenta. „Ke kandidatuře vedly obavy z populismu, ke kterému by jinak mohla naše republika sklouznout,“ odvětil prezident Pavel.

V závěru setkání ředitelé obou gymnázií předali prezidentovi připravené pozornosti, například portrét Evy Pavlové, namalovaný místní umělkyní, nebo láhve na doplnění údajně chabých zásob ve sklepení Pražského hradu. Prezident v tělocvičně setrval zhruba 40 minut. Studenti při odchodu z tělocvičny místeckého gymnázia oceňovali trefné prezidentovy odpovědi, také jeho humor a příležitost setkání s ním.

Po diskuzi se studenty zamířil do nošovické automobilky Hyudai, Eva Pavlová zase do Domova pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. Ve středu 29. března, tedy v poslední den návštěvy navštívil Karvinsko, kde sfáral do dolu.

Portrét paní Evy. Foto: Jiří Zerzoň
Foto: Jiří Zerzoň

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.