Vrbno pod Pradědem: Poznejte Fürstenwalde na Zámecké hoře

Vyhlídková věž na Zámecké hoře u Vrbna pod Pradědem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Vyhlídková věž na Zámecké hoře u Vrbna pod Pradědem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Vyrazte na výlet do Vrbna pod Pradědem, které leží na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy v podhůří Jeseníků. Nedaleko městečka najdete zajímavé a krásné místo, kde se snoubí historie s krásnou přírodou. Prozkoumejte zříceninu hradu Fürstenwalde rozprostírající se na Zámecké hoře.

Vrbno pod Pradědem, to je ráj turistů

Vrbno pod Pradědem je podhorské město v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál, které bývá právem nazýváno branou do Jeseníků. Prochází jím hranice Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Pokud jste ještě neobjevili zdejší krásnou přírodu, okouzlující scenérie a zdravé prostředí, pak byste si měli Vrbno zařadit do svého cestovatelského plánu. Městečko Vrbno pod Pradědem se stává rájem turistů a milovníků přírody, kteří zde najdou stezky pro pěší výlety, cyklotrasy, vyznavači zimních sportů lyžařský areál i bobovou dráhu. Naším výletním cílem je nedaleká Zámecká hora, na jejímž vrcholu, který dosahuje výšky 854 m n. m., můžete prozkoumat zbytky slezského hradu Fürstenwalde.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Rozcestník Zámecká hora u Vrbna pod Pradědem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: <a href="http://www.hrady-zriceniny.cz">Hrady-zříceniny.cz</a>
Rozcestník Zámecká hora u Vrbna pod Pradědem. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Kudy na Zámeckou horu a Fürstenwalde?

Výchozím i cílovým bodem našeho výletu je Vrbno pod Pradědem, u rozcestí Pod Zámeckou horou. Odtud vás čeká okružní trasa označena místním červeným značením, která vás zavede na kopec Zámecká hora, na jehož vrcholu stojí nízká a zastřešená dřevěná rozhledna s posezením. Výšlap určitě zvládnete v pohodě, neboť na vyhlídkovou plošinu ve výšce dvou metrů vede 10 schodů. Z malé a půvabné rozhledny se vám naskytne výhled na Vrbno pod Pradědem a jeho okolí.

Zbytky zdí hradu Fürstenwalde na Zámecké hoře v okrese Bruntál. Foto: Petr Fabian. Zdroj: <a href="http://www.hrady-zriceniny.cz">Hrady-zříceniny.cz</a>
Zbytky zdí hradu Fürstenwalde na Zámecké hoře v okrese Bruntál. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Na vrcholu Zámecké hory stával středověký hrad Fürstenwalde. První zpráva pochází z roku 1348 a poslední z 15. století, kdy byl dobyt a už nebyl obnoven. Milovníci hradních zřícenin mohou prozkoumávat terén, kde lze objevit zachované malé zbytky zdiva paláce, věže a hradby u věže. Zřícenina hradu Fürstenwalde je kulturní památkou ČR.

Turistické informace

Vyhlídková věž i zřícenina Fürstenwalde jsou volně přístupné.

Místo výletu

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Bruntál
Město: Vrbno pod Pradědem

Kontakt

Kulturní, informační a vzdělávací centrum Vrbno
Jesenická 252
793 26 Vrbno pod Pradědem

tel.: +420 554 751 585
e-mail: info@tic-vrbno.cz
www.tic-vrbno.cz

Tip na fajn výlet

Navštivte rozhlednu na Hraničním vrchu u Města Albrechtic. Svou originalitou vás určitě překvapí, ve skutečnosti zde stojí dvě rozhledny, které jsou spojené kovovou lávkou.