Pokračuje rozsáhlá rekonstrukce Slezskoostravského hradu. Už žádné nepohodlí na akcích!

Takto by po rekonstrukci mohlo vypadat horní nádvoří. Vizualizace: Ak Vysloužil Architekti, květen 2019

OSTRAVA – Výraznou změnu vzhledu a také zlepšení technického stavu přinese aktuální revitalizace Slezskoostravského hradu. Vše začalo letos, rozsáhlými úpravami horního nádvoří. Práce začaly 14. března a hotovo by mohlo být na konci června tohoto roku. Poslední novinkou, která je ve fázi příprav, je nové, ekologické vytápění části vnitřních prostor hradu. Malý a velký sál budou nově vytápět tepelná čerpadla, která by měla začít fungovat na začátku příští topné sezóny.

Návštěvníky čeká omezení

Během oprav bude hrad dále přístupný, tedy expozice ve věži, hradní galerie, stejně tak bude otevřený hradní palác a hradní kovárna. Omezený bude jen pohyb po horním nádvoří, kde budou probíhat práce, přičemž tento prostor bude označený. Během března a dubna nebudou probíhat na hradě akce, v dalších měsících se již budou konat bez omezení.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nádvoří je nevhodné na pořádání akcí

Nádvoří už opravu potřebovalo jako sůl „Aktuálně tvoří nádvoří kombinace zpevněných a nezpevněných ploch. Aktuální povrchová úprava je z hlediska konání akcí problematická a nestabilní. Přistoupili jsme k novému řešení úpravy horního nádvoří. Vše bude probíhat za provozu, jen s mírnými omezeními,“ upřesnil jednatel společnosti Černá louka Jan Šumbera, která hrad spravuje. Bude zde možné umístit také zastřešení podií, čemuž mají napomoci instalované kotvící prvky. Je plánováno také zastřešení stanem a to v centrálním prostoru nádvoří.

Parkování

Ze středu nádvoří zmizí kačírek, který nahradí zpevněný povrch v podobě kamenných valounů. Další důležitou částí projektu je úprava plochy po levé straně bočního vstupu do hradu, na které se nyní nacházejí kontejnery a parkují na ní služební vozidla. Rekonstrukcí celé nevzhledné plochy vznikne ohrazený prostor se zpevněným povrchem pro parkování vozidel a oddělenou částí pro odpadové hospodářství.

Vizualizace úpravy odpadového hospodářství a parkovací plochy. Vysloužil Architekti

Nové osvětlení osvětlí celé nádvoří

Na horním nádvoří bude nové osvětlení, které budou tvořit nástěnná světla. Svítidla budou na pevnostní budově hradu, a také v nové dlažbě na nádvoří. „Těší mě, že bude současně modernizováno i osvětlení,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Revitalizace nádvoří přijde na necelých 11 milionů korun. V každém sále bude jedno čerpadlo, cena jednoho topného tělesa je 800 tisíc korun.