Nakukal jí, že si píše se známým zpěvákem. Obelhal ji a využil ji jako bílého koně

Foto ilustrační: Pixabay

OPAVSKO – Následující příběh dokazuje, jak snadno se důvěřivý člověk může stát takzvaným bílým koněm. Takový člověk, je vědomě, nebo nevědomě nastrčený k tomu, aby kryl něčí trestnou činnost a pomohl mu zlegalizovat peníze, které pocházejí z trestné činnosti. Žena z Opavska bohužel netušila, do jaké šlamastyky se dostala a v celém příběhu je poškozenou.

Lapil ji do svých sítí

Podvodník ji kontaktoval na sociální síti. Vydával se za zahraničního zpěváka, kterého žena ráda poslouchala. Psal si s ní česky i anglicky. Po nějaké době jí napsal, že přispívá na sirotčince. a požádal ji, aby mu s dobročinnými skutky pomohla tím, že mu zašle peníze.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ženu přesvědčil, aby si založila účet na Binance. Podvedené středního věku poslal odkaz, na místo, kde si účet může založit. „Následně ji přesvědčil, že musí peníze na sirotčince odeslat na její soukromý bankovní účet a z něj pak přijaté peníze odešle na účet Binance,“ sdělila komisařka Pavla Welnová.

Podvedená žena v domnění, že koná dobrý skutek, tak učinila. Převedla ve dvou platbách celkem více jak 65 tisíc korun.

Proč mě zvou do banky, když jsem pomohla?

Zanedlouho ženu kontaktovala její banka, protože úředník si všiml, že skrze její účet proběhly podezřelé platby. „Neznámému pachateli měla
ještě napsat zprávu s otázkou, proč si ji někdo zve kvůli odeslaných peněz na dobročinné účely do
banky. Podvodník se jí měl přiznat, že vše co jí napsal, si vymyslel,“ doplnila Welnová.

Jak nenaletět

Komisařka uvedla, že lidé by v žádném případě neměli věřit virtuálním kontaktům, ani lidem, kteří jim píší či telefonují, a v žádném případě nedoporučuje klikat na neznámé odkazy. Vůbec by nemělo dojít k přeposílání hesel k bankovním a jiným účtům. „Nikdy na základě požadavku neznámé osoby nevytvářejte další účty, neposílejte kopie svých dokladů a neprovádějte mezibankovní převody nebo platby kartou, ani nepřeposílejte platby od vámi neznámých příjemců, popisuje opatření Welnová.

V případě, že lidem dorazí na účet neznámá platba, měli by neprodleně kontaktovat svou banku. Uvedla, že pokud lidé banku sami kontaktují, mohou se vyhnout nepříjemnému trestnímu stíhání.

V momentě, kdy Finanční analytický úřad zhodnotí, že jde o podezřelé finance, celou věc předá k šetření Policii České republiky, která podezřelého začne prošetřovat. „Nenechte se oklamat a napálit virtuální osobou, nikdy nevíte, kdo opravdu za kontaktem či profilem, třebaže známého jména, opravdu stojí. Nestaňte se bílým koněm,“ uzavírá komisařka.