VIDEO: Vrtulník zasahuje! V údolí Bílé Opavy se vážně zranila žena

Záchrana v údolí Bílé Opavy. Foto: Horská služba Jeseníky

BRUNTÁLSKO – Náročnou záchranu mají za sebou horští záchranáři a zdravotnická záchranná služba. Do údolí Bílé Opavy museli přispěchat na pomoc třiapadesátileté ženě, která uklouzla na zledovatělém sněhu a zlomila si kotník.

Stezky jsou zledovatělé!

Vzhledem ke složitému terénu vyrazilo na místo celkem pět horských záchranářů z Ovčárny, Karlovy Studánky a Červenohorského sedla. „Na místě jsme našli zraněnou ženu s manželem. Uklouzla na zledovatělé cestě a její pád skončil asi o dva metry níž ve svahu. Nohu měla bolestivě zlomenou v kotníku. Zafixovali jsme ji, a podali tišící lék Penthrox, který zraněné ženě pomohl od bolesti,“ vysvětluje zásah záchranář horské služby Jiří Hejtmánek.

Dýmovnice a lanová technika

Z místa ji horští záchranáři v nosítkách přenesli na místo, kde mohl bezpečně přistát vrtulník. Nejdříve však museli použít dýmovnici, aby posádka vrtulníku věděla, kde má přistát.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V lokalitě Bílé Opavy musejí záchranáři zdravotnické záchranné služby, vzhledem ke špatně přístupnému terénu obvykle zasahovat za použití lanové techniky, a nejinak tomu bylo i v tomto případě v neděli 16. dubna. Lékař se k ženě spustil za pomoci palubního jeřábu vrtulníku. Po vysazení se nejdříve zraněné zeptal, jestli se s něčím neléčí, ta odpověděla, že ne. Spolu s horskými záchranáři vyšetřili zraněnou nohu. Pacientku následně zajistili vakuovou dlahou a celotělovou matrací.

Lokalita je sice velmi zalesněná, ale v době záchrany naštěstí nefoukal silný vítr. Ve vaku pod vrtulníkem proto mohli pacientku bezpečně dopravit na místo mezipřistání k dalšímu ošetření. „Posádka ji tak mohla nitrožilně podat léky“, sdělil mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Následně ji vrtulník transportoval na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě.  „Do Údolí Bílé Opravy nyní turistům chodit nedoporučujeme. Cesty jsou zledovatělé a pohyb na nich, je bez nesmeků na nohách nebezpečný,“ vyzývá k opatrnosti náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.