MHD v Českém Těšíně bude dražší o tři koruny. Od kdy?

Foto ilustrační: Pixabay

ČESKÝ TĚŠÍN – Obyvatelé města se musí připravit na dražší jízdné. Změny se nedotknou lidí 65 plus, kteří nově mohou městskou dopravou cestovat zdarma, ovšem za splnění určitých podmínek. Nemusí se bát ani ti, kteří mají dlouhodobé jízdné, zdražuje se totiž jen jednotlivé jízdné. Přesto dojde ke zrušení jedněch denních časových jízdenek.

Zvýší se cena jednotlivých jízdenek pro děti i mladistvé

Změny v cenách jízdného nastanou od 11. června 2023, kdy se kromě letních jízdních řádů mění i ceny jízdného. „Jednotlivé jízdné se zdraží o 3 koruny,“ sdělila pracovnice vztahů k veřejnosti Markéta Fojtíková. Platba v hotovosti nebo bankovní platební kartou u řidiče tak bude nově na úrovni 15 korun. Při placení prostřednictvím elektronické peněženky karty ODISka se cestujícímu odečte 12 korun. Zvýhodněné jízdné týkající se zejména dětí a mladistvých ve věku 6-15 let bude nově 7 korun při platbě v hotovosti nebo bankovní kartou a 6 korun při platbě z elektronické peněženky.

Složitá ekonomická situace

Ceny jízdenek se podařilo udržet na stejné cenové hladině od roku 2011 až do současnosti. Nynější ekonomická situace již neumožňuje provozovat městskou hromadnou dopravu za těchto podmínek při zachování stávajícího počtu spojů. Náklady na provozování městské hromadné dopravy se za poslední desetiletí téměř zdvojnásobily.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pravidelní cestující se bát nemusí

Pravidelným cestujícím se podmínky nemění. Ceny dlouhodobých časových jízdenek zůstávají v tuto chvíli beze změn. Ruší se ovšem 180 denní časové jízdenky, protože nejsou kompatibilní na tarifní oblast Region.

Senioři 65 plus zdarma za splnění podmínek

Senioři starší 65 let mohou nově cestovat dopravou zdarma, pokud si nechají načíst 365 denní  jízdenky s nulovou hodnotou na svou čipovou kartu ODISka, která musí být opatřena fotografií uživatele. Stačí navštívit Dopravní infocentrum ODIS Český Těšín na autobusovém stanovišti.

Otevírací doba je: Pondělí, a středa od 08:30 -do 12:30. Odpoledne od 13:00 do 16:30. Úterý a čtvrtek od 06:30  do 11:00. Odpoledne od 11:30 do 14:30 a pátek od 06:30 do 11:00 a odpoledne od 11:30 do 14:00.