Prostředí Slezské Harty je rájem pro cyklisty i milovníky plaveb lodí

Slezská Harta. Foto: Krajský úřad MSK

SLEZSKÁ HARTA – Turistická sezóna na Slezské Hartě začíná. Kromě atraktivních plaveb elektroloděmi, z níž jedna je bezbariérová, začíná být okolí přehrady čím dál zajímavější i pro cyklisty. Cyklostezka se dvěma úseky má už 11 kilometrů, a bude se i nadále prodlužovat.

Cyklostezka je v krásné přírodě

Nové úseky vybudoval mikroregion Slezská Harta. Díky dokončení dvou chybějících úseků spojujících zátoku v Razové a v Leskovci nad Moravicí, nabízí Slezská Harta jedenáctikilometrovou krásnou asfaltovou cyklostezku. Je atraktivní svou blízkostí k vodní hladině. Při projížďce tak cyklisti můžou obdivovat malebné zátoky, výhledy na jesenický hřeben s Pradědem a okolní sopky. V létě mají příležitost najít osvěžení ve vodě a odpočinek na malých plážičkách.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Budovat se bude dále

Cyklostezka se bude budovat i dále tak, aby se po ní dala v budoucnu objet Slezská Harta celá. „Připravujeme projekt na dalších patnáct kilometrů cyklostezky, chceme ji na tu stávající napojit i z pravého břehu. Okolí Harty má obrovské kouzlo, na které chceme výletníky z ostatních koutů kraje i zbytku republiky upozornit,“ řekl předseda mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík. Doplnil, že v rámci dokončených nových úseků cyklostezky vznikla také zbrusu nová cyklistická mapa.

Projekt cyklostezky zahrnoval řadů návazných prací v bezprostředním okolí tři a půl metru široké cyklostezky. Budoval se nový most, schodiště, opěrná zeď z gabionů, obruby z žulových kostek. Bylo také například nutné zpevnit břeh zátoky a doplnit nové elektrické sloupky.

Dvě lodě, jedna bezbariérová

Kromě cykloturistiky je pro výletníky velkým lákadlem plavba po hladině Slezské Harty. Křižují  ji dvě výletní lodě, které plují po hladině už od května o víkendech, a od června je pak možnost plavby každý den. Zájemci si také mohou lodě pronajmout.

Stylová replika staré dřevěné plachetnice Santa Maria nabízí zážitek deseti pasažérům. Druhá, modernější elektroloď Harta, má kapacitu čtyřicet pět výletníků. Její spodní paluba je bezbariérová a horní pak vyhlídková.  Ke všemu na ní můžete zažít nevšední zážitek, který se nazývá Kapitánem na lodi Harta. Zájemci se seznámí s řízením elektrolodi, naučí se vázat pořádný lodní uzel anebo se třeba jen vyfotí s kapitánskou čepicí u kormidla. Plavební lístky na obě lodě je možné rezervovat na webu mikroregionu Slezská Harta.

Slezská Harta a její okolí, láká k odpočinku. Foto: Krajský úřad MSK