Krnovská nemocnice má jedny z nejmodernějších operačních sálů v republice!

Foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

KRNOV – Skvělá zpráva pro všechny krnovské a lidi z přilehlého okolí. Krnovská nemocnice se nově pyšní nejmodernějšími operačními sály. Zároveň tak končí náročné období, kdy operace probíhaly v menších prostorách, což bylo pro zdravotníky a lékaře velmi náročné. Operační sály jsou nové od podlahy až po strop. Sály, které se ovládají za pomocí nejmodernějších technologií, napomůžou tomu, že operace bude příjemnější jak pro samotného pacienta, tak pro celý tým. První pacienti v nich budou operováni za několik týdnů.

Z důvodu bezpečnosti pacientů zaměstnanci hygieny provedou na sálech kontrolní stěry. Stejně tak musí proběhnout schválení vzduchotechniky. Operovat by se mohlo začít koncem května.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Náročné období

Přestavba sálů odstartovala na začátku letošního roku. Nemocnice musela připravit náhradní operační prostory a vše potřebné přestěhovat. „Děkuji všem členům našich operačních týmů za to, že zvládli v diskomfortních a výrazně menších prostorách realizovat veškerou akutní operativu a nemalou část operativy plánované. Věřím, že jedny z nejmodernějších operačních sálů v republice budou pro všechny určitou satisfakcí,“ sdělil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Kvalitou se vyrovnají západu

Novinkou na sálech je pak videomanagement, který je trendem na západních klinikách. V praxi například umožňuje živě přenášet průběh operace na jakoukoliv obrazovku připojenou k internetu. Lékař může konzultovat postup s kolegou, případně specialistou z jiného oboru. Průběh operace se také nahrává a může sloužit k výuce mladých lékařů.

Chytré sály

Součástí videomanagementu je chytré ovládání jednotlivých operačních sálů. Spadá do něj systém operačních monitorů, řízení světel, klimatizace či žaluzií. Bez nových technologií na operačních sálech se v budoucnu neobejde žádná nemocnice. Systém dokáže pomocí moderních technologií vytvářet efektivní a ergonomické pracovní prostředí, čímž zajišťuje a zlepšuje práci operačnímu týmu i pohodlí pacientovi v rámci operačního sálu a jeho okolí.

Nové technologie dovedou uložit videa nebo obrázky z operací. Přímou archivací putují do nemocničních systémů a k výukovým účelům prostřednictvím videokonference. Krnovská nemocnice patří mezi několik málo pracovišť v Česku, které tento systém budou využívat. Grafické ovládání je v českém jazyce a je velmi intuitivní. Zaškolení týmů potrvá jen několik dní.

Komplikace při přestavbě

Přestavba se původně měla týkat vybudování nových příček, nových rozvodů elektřiny a vzduchotechniky. Při bourání se bohužel zjistilo, že v havarijním stavu jsou podlahy, na kterých se drolil původní beton, a stropy musely doplnit o překlady, aby odpovídaly dnešním normám. Nemocnice se v průběhu stavby rozhodla navíc vyměnit rozvody medicinálních plynů.

Rozvody medicinálních plynů byly v horším technickém stavu, než se předpokládalo. „Rozhodli pro jejich výměnu, ať se do sálů nemusí dalších dvacet až třicet let stavebně zasahovat,“ uvedl Václavec. Doplnil, že jako chirurg s třicetiletou praxí ví, že na sálech je nejdůležitější kvalitní vzduchotechnika, která výrazně snižuje riziko vzniku pooperačních infekcí.

Foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Slavnostní otevření sálů. Foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje