Mrtvice patří mezi největší zabijáky. Postihnout muže i třicátníka

Neurologické vyšetření pacientky v Nemocnici AGEL Nový Jičín. Foto: Nemocnice Agel Nový Jičín

NOVÝ JIČÍN – Na cévní mozkovou příhodu, lidově mrtvici, zemře u nás ročně až 8 tisíc lidí. Většinou je spojována s pokročilejším věkem. Může však postihnout lidi všech věkových kategorií. Zdravotníci nemocnice AGEL Nový Jičín v loňském roce hospitalizovali nejmladšího pacienta s mrtvicí ve věku 32 let.

Pomoc musí přijít včas

Včasná odborná pomoc je u cévní mozkové příhody hlavním faktorem, který rozhoduje o dalším osudu pacienta. Přerušení krevního zásobení mozku má v mnoha případech za následek trvalé následky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Projevy mrtvičky bývají z počátku nenápadné a často tak přehlížené. Nejčastěji se jedná o oslabení horní a dolní končetiny na jedné straně těla, ochrnutí poloviny obličeje a pokles ústního koutku na jedné straně tváře, potíže s mluvením či porozuměním řeči. „Významnými faktory vzniku mrtvice je nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, stres, dále pak kouření, nadváha, která je spojená se stravou s vysokým obsahem cukrů a živočišných tuků,“  sdělil primář neurologického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín Vladimír Dobiáš.

Mrtvička se nevyhýbá ani mladým lidem

Neurologické oddělení novojičínské nemocnice jen v loňském roce hospitalizovalo bezmála 300 osob s cévní mozkovou příhodou. Průměrný věk pacienta byl 74,4 let. „Z medicínských zkušeností ale můžeme konstatovat, že ischemická cévní mozková příhoda, tedy nedokrvení mozku vzniklé následkem ucpání mozkové tepny, které způsobí snížení nebo zastavení přítoku krve do mozku, se týká také mladých lidí okolo třiceti let. Pacienti mají v takovém věku například cukrovku, zvýšený tlak nebo i vrozenou vadu srdce. Obecně ale mrtvice dominuje u starší populace a na našem oddělení je jednou z nejčastějších diagnóz,“ dodal Dobiáš.

Zpět do života jim pomáhá tým odborníků

Pacientům s cévními mozkovými příhodami zajišťuje nemocnice komplexní péči ve spolupráci s Iktovým centrem ostravské vítkovické nemocnice. Lidem v rekonvalescenci pomáhá tým fyzioterapeutů, logopedek a nutričních sester.

Z nemocničních dat vyplývá, že nejmladšímu hospitalizovanému pacientovi v Novém Jičíně s krvácením do mozku bylo v roce 2022 necelých 22 let a nejmladšímu pacientovi s ischemickou mozkovou příhodou pak bylo 32 let. Připomínkou této zákeřné nemoci je Světový den proti mozkové mrtvici, který připadá každý rok na 15. května a hlavním tématem je osvěta.