Školáci vyrábějí novou pokladničku pro vánoční sbírku. Hlavně aby odolala zlodějům!

Děti v Lískovci vyrábějí novou pokladničku. Foto: Město FM

FRÝDEK-MÍSTEK- Děti ze základních škol již před létem myslí na Vánoce. Zapojily se do výzvy magistrátu a navrhují novou vánoční pokladničku. Původní schránka na příspěvky občanů do sbírky Vánoční strom už nevyhovovala, nejednou se stala terčem zloděje.

Nová by měla odradit zloděje

Podobu nové pokladničky, která poslouží veřejné vánoční sbírce vymýšlejí v těchto dnech školáci. Výzva zaujala téměř všechny městské školy. Cílem je navrhnout vzhledově nejvydařenější a z hlediska bezpečnosti nejfunkčnější pokladničku. „V minulosti se několikrát stalo, že se pokladnička  stala cílem nenechavců, kteří ji dokonce i poškodili. Přemýšleli jsme, jak pokladničku lépe zabezpečit a také jak do procesu zapojit naše školáky “ řekl primátor Petr Korč.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zhotoví ji středoškoláci

Týmy mají své výtvory, tedy návrhy, odevzdat do konce června. Při výběru vítězného návrhu budou zástupci města klást důraz na použití materiálů a technologií, které zajistí vyšší bezpečnost schránky. Předlohu vyhodnocenou jako nejpovedenější, pak převezme vybraná střední škola a převede ji do reality.

Primátor doplnil, že loni se školáci podíleli na výzdobě vánočních stromečků před magistrátem. Iniciativa dětí vzbudila velký zájem, a tak se město rozhodlo vedení škol znovu oslovit.  „Je to věc, na kterou se všichni těšíme a věřím, že díky tomu bude mít i samotná sbírka větší ohlas a přinese dobročinným organizacím více prostředků,“ dodal Korč.

V Lískovci vyrábějí hned dva modely

Zapojila se také Základní škola v Lískovci, kde se v hodinách výtvarné výchovy činí skupinka žáků z osmých tříd, kteří pokladničku vyrábějí. Na dvou modelech z kartonu dominují andělé, na jednom je dárek jako symbol Vánoc. Do posledního modelu hoši z osmé třídy zapracovali prasátko pro štěstí. „Jsme rádi, že se naši žáci mohou podílet na dění ve městě. Osmáci nejdříve nakreslili své návrhy, a poté se pustili do výroby modelu. Nakonec jsme vybrali čtyři návrhy, které právě dokončují,“ popsala učitelka Veronika Janečková.

Nová pokladnička má stát pod vánočním stromem na náměstí Svobody již letošní Vánoce. Všechny návrhy dětí si občané budou moci prohlédnout na výstavě připravované na prosinec 2023.

Děti v Lískovci vyrábějí novou pokladničku. Foto: Město FM