Bimini: Skupinka ostrovů přitahuje dosud milovníky záhad

Bimini. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Bimini je skupinka ostrovů v Atlantiku, kdysi domov indiánů Arawaků, kteří byli po Kryštofu Kolumbovi vyhnáni, a ostrovy zůstaly nedotčené. Roku 1629 připadly jako součást Baham britskému království, v 18. století sloužily jako útočiště pirátů, počátkem 20. století za prohibice byly ideálním překladištěm pašovaného zboží. Ovšem ve 30. letech se situace konečně uklidnila, skupina ostrovů proslula jako oblíbená oblast pro rybolov na volném moři. A záhadné nálezy pod hladinou z ostrovů učinily cíl mnoha badatelů a také záhadologů.

Zvláštní nálezy

Dnes je oblast opravdu známá jako dovolenkový ráj a navíc ráj pro rybolov na volném moři, jak již bylo zmíněno. Vzpomíná se tu dokonce na Ernesta Hemingwaye, který v padesátých letech u Bimini lovil. Pro vědce má souostroví i jiný význam – zdá se, že pod vodou se našly artefakty, svědčící o nějaké potopené kultuře, možná i ztraceném kontinentu.

Od roku 1968 se na mořském dně v blízkosti Bimini začaly nacházet záhadné kamenné bloky, kyklopské zdi – poprvé zde nalezli útvar z obrovských kamenů ve tvaru písmene J. Geologové ho tehdy označili za útvar přírodní, ale mnozí archeologové byli přesvědčeni, že byl vytvořen lidskýma rukama – a to nejméně před dvanácti tisíci lety. Od té doby se geometrické, i když předimenzované formace, nalezly ve větším množství a rozpoutaly spor mezi různými badateli.

V krajním případě se někteří odvolávali na amerického věštce Edgara Cayce (1877 – 1945), který prý předpověděl už ve 30. letech objevení Atlantidy – a to právě u Bimini.

Různé teorie

A tak geologové z celého světa dál trvají na svém, zatímco archeologové a jiní lidé z celého světa mají opačný názor. Američan David Zink prozkoumal v roce 1974 mořské dno u Bimini a učinil řadu nálezů. Kupříkladu našel opracovaný kámen s čepovou a drážkovou hranou a kus mramoru, pocházející dle domněnek z nějaké antické skulptury. V uspořádání podmořských kamenů rozeznal geometrický vzor, který prý připomíná formaci sedmi hvězd v souhvězdí Plejád. Zdá se vám to přehnané? Možná není. Když Kolumbus objevil při své druhé cestě i Bimini, setkal se tu s kmenem indiánů Arawaků. Ti mu údajně měli vyprávět o bájné říši, ve které kdysi tryskaly prameny mládí a kam přišli bohové z hvězd. Již před pěsti sty lety ovšem říkali, že říše je dávno a dávno ukryta ve vodách a zlaté časy bohů zanikly.

Ostatně Zink použil ke svému bádání i méně obvyklých postupů. Našel mezi studenty senzibilní jedince, kteří prý se v transu dokázali vrátit zpět do zaniklé civilizace. Své poznatky zaznamenávali odděleni přísně jeden od druhého.

Zprávy, které se shodovaly, pak byly vyhodnoceny. Přesto tato metoda není příliš uznávaná. Ale Zink je přesvědčen o pravdivosti svých objevů a také o tom, že šlo o místo se zvláštní energií, která prý mohla působit i z vesmíru.